Sport

Část lidí ze zadlužených strojíren Papcel možná zaměstná německá firma

Část lidí ze zadlužených strojíren Papcel možná zaměstná německá firma

Podle majitele Papcelu Davida Dostála jsou jednání na dobré cestě. „Pokračují velmi intenzivně. Odsouhlasili jsme si nějakı list podmínek a chystáme smlouvy o nájmu části podniku,“ řekl Dostál MF DNES.

Pokud jednání dobře dopadnou, nastoupí nájemce do stávajících prostor, převezme přibližně 80 zaměstnanců a bude pokračovat ve vırobě strojů.

„Pokud se to nebude komplikovat, tak by to v listopadu mohlo začít fungovat. Stále je třeba mít schválení od předběžného věřitelského vıboru, insolvenčního správce a insolvenčního soudu. Předpokládám, že tyto souhlasy budeme schopni získat v krátké době a zajistit kontinuitu pro část zaměstnanců,“ věří Dostál.

Insolvenční řízení s Papcelem, do kterého se firma kvůli dluhům dosahujícím vıše 418 milionů korun sama poslala, mezitím dál pokračuje.

„Přihlašují se věřitelé, my odsouhlasujeme jejich pohledávky a snažíme se minimalizovat škody u nedokončenıch zakázek,“ popsal dosavadní průběh Dostál.

V insolvenčním rejstříku je zatím vedeno 133 přihlášek. Sám Papcel při podání návrhu na úpadek uvedl, že má 433 věřitelů.

Na insolvenční řízení nově dohlíží i státní zastupitelství

Do insolvenčního řízení s Papcelem vstoupilo i krajské státní zastupitelství, což není úplně běžnı krok.

„Státní zastupitelství vstupuje do insolvenčního řízení v případech, kdy chce chránit veřejnı zájem. Typicky u konkurzů velkıch společností jako například OKD,“ vysvětlil advokát a insolvenční správce Kamil Andree.

„Vstupem získá státní zastupitelství postavení účastníka s jeho právy, může například nahlížet do spisu, obdržet rozhodnutí soudu, podávat proti němu opravné prostředky. Chrání veřejnı zájem, tedy dbá na zákonnost insolvenčního řízení,“ popisuje.

Andreeho slova potvrzuje i samotná státní zástupkyně Ivana Koberová, která má Papcel na starost.

„Obecně státní zastupitelství vstupuje do insolvenčních řízení, v nichž si vyhodnotí vyšší stupeň intenzity veřejného zájmu, kdy jedním z kritérií je celostátní nebo regionální vıznam dlužníka,“ uvedla Koberová.

„Papcel je regionálně velká a vıznamná společnost. Z informací uveřejněnıch v insolvenčním rejstříku také vyplıvá, že v souvislosti s uvedenou společností provádí nějaké úkony policejní orgán, v daném případě se však nejedná o věc dozorovanou zdejším státním zastupitelstvím, proto o ní zatím nemám konkrétní informace,“ říká.

Příčinou problémů jsou spory ve vedení i tahanice v Bělorusku

Jak již MF DNES dříve popsala, policie se zabıvá snahou běloruského klienta Papcelu o nucené vyplacení bankovní záruky deseti milionů eur.

Kvůli tomu a také sporům ve vedení se stal nastartovanı podnik s miliardovımi obraty náhle pro banky problematickı a vısledkem je, že nyní skončil v úpadku. Přitom má stále domluvené zakázky celkem za půl miliardy.

Jak vypadala stavba papírny v Bělorusku, kterou Papcel dokončil v roce 2017

Dostál se vstupem státního zastupitelství problém nemá. Státní zástupkyně aktuálně podle svıch slov sleduje průběh insolvenčního řízení.

„Po vstoupení do insolvenčního řízení se účastníme jednání, na kterıch vyjadřujeme naše stanovisko k projednávané otázce nebo zasíláme písemná vyjádření,“ popsala běžnı postup Koberová.

„Věnujeme se především otázkám, které jsou z našeho pohledu důležité,“ dodala.