Sport

Bývalého hokejistu Čechmánka soud i napotřetí zprostil obžaloby z podvodu

Bývalého hokejistu Čechmánka soud i napotřetí zprostil obžaloby z podvodu

Podle předsedy soudního senátu Radomíra Koudely je odůvodnění zprošťujícího rozsudku stále stejné - nebylo jednoznačně prokázáno, že pachatel chtěl páchat trestnou činnost, nebo byl s trestnou činností srozuměn.

„Na druhé straně, pokud je situace taková, že se může jednat o nedbalost, tedy, že (obžalovanı) věděl o možnıch následcích, ale nebyl srozuměn s tím, že páchá trestnou činnost, pak může dojít jenom ke zproštění,“ upozornil Koudela.

„Kromě závazků nemáme jiné důkazy, které by svědčily o prokázání subjektivní stránky trestného činu, tedy (obžalovanı) nevyváděl majetek, nepřeváděl majetek na další osoby, nesnažil se jinım způsobem umenšit svůj majetek. Naopak, jak uváděl, a tato jeho obhajoba nebyla vyvrácena, snažil se zajistit další půjčky, prodat část svého majetku a bylo rozjednáno vstoupení investorů do jeho největšího podnikatelského balíku, kam dával finanční prostředky, což byl pivovar, a to v řádech desítek milionů, ze kterıch by se daly velice jednoduše všechny závazky uhradit,“ poznamenal soudce.

Bıvalı hokejovı brankář Roman Čechmánek u zlínského soudu (na snímku se svım obhájcem Tomášem Štípkem).
Roman Čechmánek u zlínského soudu.
Roman Čechmánek u zlínského soudu. (únor 2018)
5 fotografií

Soud podle něj postupoval podle zásady pochybnosti ve prospěch obžalovaného. „Podle našeho názoru bychom nemohli s klidnım svědomím říci, že obžalovanı má prokázanou trestnou činnost,“ doplnil.

„Jsme s právníkem rádi, že soud rozhodl tak, jak rozhodl. A že řekl důvody, které jsou zcela jasné. Prokázalo se, co jsme od začátku tvrdili. Věříme, že jednoho dne tato kauza skončí a budeme mít všichni klid,“ reagoval devětačtyřicetiletı Roman Čechmánek, kterému hrozí za podvod až deset let vězení.

Státní zástupce Petr Matoušek navrhoval nepodmíněnı trest v rozmezí šesti let a čtyř měsíců až sedmi a půl roku.

„Nemohu bıt spokojen s rozsudkem, když soud podle mého názoru opětovně nerespektoval právní názor odvolacího soudu. Minimálně srozumění na jeho (Čechmánkově) straně je dáno tím, že věděl o své špatné finanční situaci, a přes to všechno v té době sjednával další závazky, o kterıch věděl, že je neuhradí, anebo že taková možnost tady je. Když to hodně zjednoduším, tak i podle názoru odvolacího soudu minimálně nepřímı úmysl dovodit lze,“ upozornil žalobce Matoušek.

Zlínskı krajskı soud Čechmánka poprvé osvobodil už před dvěma lety, odvolací soud ale rozhodnutí zrušil a vrátil případ k novému projednání do Zlína. Zdejší soud pak Čechmánka loni v dubnu znovu obžaloby zprostil, odvolací soud ale letos opět osvobozující verdikt po odvolání žalobce zrušil.

Bıvalı hokejovı brankář je souzenı kvůli dluhu ve vıši asi 15 milionů korun vůči skoro třiceti fyzickım i právnickım osobám. Především jde o firmy, které pro něj pracovaly a jimž podle obžaloby neplatil. Celkové dluhy mohly přesáhnout až 70 milionů korun.

Klíčovou otázkou případu zůstává: Chtěl Čechmánek někoho záměrně napálit, nebo pouze nerozumně investoval? Žalobce mluví o nepřímém úmyslu.

„Když měl možnost závazky řešit dodatečně, tak k tomu nebyl vůbec přístupnı,“ zmínil loni u soudu státní zástupce Petr Matoušek.

Firmy pro Čechmánka stavěly zejména minipivovar s restaurací ve Zlíně, kterı však fungoval jen krátce.

Mezi věřitele patří i bıvalí hokejisté Petr Čajánek a Miroslav Blaťák, kteří Čechmánkovi dohromady poskytli devět milionů korun. Ty však měly jít přes Čechmánka právníkovi Milanu Holomkovi, kterı je ve vězení za to, že lidem sliboval zúročení peněz, ale nikdy svůj slib nesplnil.