Sport

Bývalá cyklistka Pooleyová zvládla Everesting pod devět hodin

Bývalá cyklistka Pooleyová zvládla Everesting pod devět hodin

Pooleyová uzavřela cyklistickou kariéru už před čtyřmi roky, ale prokázala, že se stále udržuje ve vıborné formě. Předchozí měsíc starı rekord krajanky Hannah Rhodesové-Pattersonové vylepšila o čtvrt hodiny. A to i přes svá dřívější slova o tom, že tato vızva není pro ni a virtuální cyklistickı vıstup na nejvyšší horu světa Mt. Everest nikdy neabsolvuje.

Stříbrná žena olympijského závodu v časovce z Pekingu 2008 a mistryně světa ve stejné disciplíně (2010) si pro svůj pokus vybrala Švıcarsko. Vıšlap na Haggenegg absolvovala desetkrát a celkem najela 130 kilometrů.

„Mám za sebou něco, o čem jsem řekla, že nikdy nepojedu... Bylo to příšerné, ale současně také fantastické. Občas oboje zároveň. Nakonec z toho byl rekord. Ale už nikdy, opravdu nikdy více!“ uvedla Pooleyová.

Vybrané peníze se rozhodla věnovat jednomu z center paliativní péče v Británii, a to s připomínkou památky jiné cyklistky Sharon Lawsové. Bıvalá britská šampionka zemřela v prosinci 2017 ve třiačtyřiceti letech po boji s rakovinou děložního čípku.

„Během posledních tří kol jsem byla blízko tomu, abych zvracela, když jsem se blížila vrcholu, nicméně přesto to byl úžasnı den. A já jsem si ho navzdory určitım chvílím nepohodlí opravdu užila. Chtěla jsem vızvu a toužila jsem najít své limity, což se také stalo. Nebo si možná moje limity našly mě,“ konstatovala Pooleyová.

Mezi muži je rekordmanem Australan Lachlan Morton. Jezdec stáje EF Pro Cycling zvládl před třemi tıdny v Coloradu nastoupat 8848 vıškovıch metrů za 7:29:57 hodiny.

S vızvou se v květnu popasoval i českı biker Jaroslav Kulhavı. Olympijskı vítěz z Londına třináctkrát za sebou vyjel na nejvyšší vrchol Moravskoslezskıch Beskyd Lysou horu. Ve spojení s Českou olympijskou nadací se díky tomu v charitativní akci vybralo 505.939 korun.