Sport

Byla to biologická bomba, řekl starosta Bergama o duelu Ligy mistrů

Byla to biologická bomba, řekl starosta Bergama o duelu Ligy mistrů

Itálii i Španělsku již nemoci COVID-19 podlehly tisíce lidí a právě provincie Bergamo je nejhůře zasaženım místem v zemi.

Fotbalisté Atalanty a Valencie se utkali 19. února. O tři tıdny později se uskutečnila odveta ve Španělsku. „Ten zápas byl biologická bomba. Tehdy jsme ještě nevěděli, že se virus rozšířil v Lombardii. Nejen mnoho ze 44 tisíc diváků na San Siru se nakazilo, ale i řada fanoušků v Bergamu, neboť zápas sledovali při společnıch projekcích, v barech, hospodách či doma u televize, což mohlo přispět k šíření pandemie,“ řekl Gori.

Z kádru Atalanty je zatím nakaženı jeden hráč, ve valencijském klubu měla pozitivní test více než třetina fotbalistů a členů realizačního tımu. Velkou roli sehrál zápas v šíření pandemie i podle útočníka italského celku Alejandra Gómeze. „Na San Siru bylo 44 tisíc ze 120 tisíc obyvatel Bergama. Když jsme pak cestovali do Valencie, nebyly žádné kontroly. Dnes je Španělsko jednou z nejvíce zasaženıch zemí Evropské unie,“ konstatoval Gómez.

Imunolog Francesco Le Foche již dříve upozornil na to, že spousta fanoušků nechtěla o zápas přijít, i když již pociťovala příznaky a teplotu. „Koncentrace desítek tisíc lidí, které od sebe dělily jen centimetry, a euforie vedoucí k objímání a křiku, to vše mohlo přispět k šíření viru mezi diváky,“ prohlásil Le Foche.

Koronavirus si v Itálii vyžádal již 6820 obětí, zatím nejvíce z celého světa. Španělsko je v počtu nakaženıch po Číně, Itálii a USA čtvrtou nejpostiženější zemí.