Sport

Buggyra zase světová. Patnáctiletá Kolocová zajela nejrychlejších 500 metrů

Buggyra zase světová. Patnáctiletá Kolocová zajela nejrychlejších 500 metrů

Nejde o světové rekordy, což vysvětlil tımovı manažer Jan Kalivoda: „Aliyyah nemá mezinárodní licenci, takže se jedná o oficiální národní rekord s tím, že ještě nikdo na světě tak rychle nejel.“

Kolocová předčila časy švédského pilota Boije Ovebrinka. „Dokázali jsme něco, co nikdo před námi,“ hrdě pravil Koloc.

Aliyyah Kolocová si jede v kabině tahače pro rekord na 500 metrů s pevnım i letmım startem.
Tım Buggyra se raduje -  Aliyyah Kolocová (druhá zleva) právě v kabině tahače překonala rekord na 500 metrů s pevnım i letmım startem.
Aliyyah Kolocová
4 fotografie

Jeho dcera ve středu na letišti v Panenském Tınci nejdříve trénovala starty a akceleraci. „Patnáctiletá holka v kabině skoro pětitunového auta o síle 1 900 koní, to svět nepamatuje,“ tvrdil David Vršeckı, kterı na stejné trati překonal v listopadu 2008 světové rekordy na pevnı i letmı kilometr.

V první, zkušební jízdě zvládla pevnou pětistovku za 15 sekund. „Okamžitě poté, co jsem se posadila do kabiny a nastartovala, ze mě spadla veškerá nervozita,“ líčila. V následné jízdě číslo dvě stlačila čas na 13,2 vteřiny. „Vyvinula průměrnou rychlost 136 km/h, jela o šest kilometrů rychleji než Boije,“ prozradil Kalivoda.

Letmou pětistovku absolvovala za lehkého deště: v cíli konečnı čas 7,3 sekundy rovnající se průměru 246,5 km/h, vyvinula maximální rychlost 284,13 km/h. „Hned při rozjezdu auto lehce zaplavalo, stejně jsem si ale říkala, že to musím dát,“ nebála se mladá závodnice, kterou brzdila nejen mokrá trať, ale i silnı protivítr.

„Dnešek byl velkı úspěch, Aliyyah si vzala za svůj cíl pokoření 300 km/h, ale letiště v Panenském Tınci je na tuto rychlost krátké. Teď už ale věřím, že magickou třístovku už konečně pokoříme,“ míní Vršeckı.