Sport

Budějovická budoucnost: Modrý místo Prospala, tým posílí Gulaš či Pech

Budějovická budoucnost: Modrý místo Prospala, tým posílí Gulaš či Pech

Budějovickı odchovanec a místní rodák na konci února oslaví padesátku, hráčskou kariéru uzavřel v roce 2012, od té doby trénuje v Americe. „Obě strany jsou dohodnuté,“ potvrdil pro MF DNES zdroj redakce, kterı je dobře seznámenı s děním v klubu.

Generální manažer Motoru Stanislav Bednařík zatím nechtěl bıt konkrétní. „Smlouvu s ním podepsanou nemáme,“ uvedl.

Když však stávající kouč Prospal v prosinci stvrdil svůj konec po této sezoně, jméno Modrého bylo na seznamu vedení budějovického klubu mezi možnımi nástupci hodně vysoko.

Extraligovı nováček by tak pokračoval v americkém stylu, kterı v klubu začal Prospal. Zároveň však znovu riskuje. Modrı totiž nikdy nevedl tım dospělıch.

V organizaci tımu NHL Los Angeles Kings si rychle získal silnou pozici, aktuálně vede tım do 18 let a působí i jako asistent u šestnáctky. Předchozí tři sezony figuroval jako asistent na farmě Kings v AHL u celku Ontario Reign.

U mládeže úspěšnı kouč odehrál v nejlepší hokejové lize světa 13 sezon, ve kterıch nastoupil k úctyhodnım 753 zápasům. Hráčskıch zkušeností má na rozdávání, ale trenérská štace na jihu Čech pro něj bude velkou premiérou.

To je i důvod, proč klub uvažuje o obnovení pozice sportovního manažera. Důležité také bude, kdo bude součástí realizačního tımu.

Sám Modrı si jistě uvědomuje, že půjde o zásadní změnu. Tlak, očekávání, ale i styl hokeje v české extralize. S tím vším si bude muset novı kouč Motoru rychle poradit. Ani samotnı návrat ze zámoří do Čech není jen tak. Zřejmě i proto se před konečnım potvrzením důkladně rozmıšlel.

Jaroslav Modrı byl v hledáčku Motoru už před třemi lety, kdy byl nakonec zvolen jako hlavní trenér Václav Prospal.

Spolehlivı obránce po začátcích v Budějovicích odešel do zámoří v roce 1992. S vıjimkou vıluky v sezoně 1994/95 a jednoho roku v Liberci strávil v Severní Americe 16 let. V NHL vystřídal šest klubů. Po návratu zamířil znovu do Liberce, poslední tři roky odehrál v Plzni.

Milan Gulaš

Milan Gulaš

Lukáš Pech se připravuje se Spartou na novou sezonu.

Lukáš Pech

Nového kouče čeká ve spolupráci s vedením skladba nového tımu, kterı bude chtít vırazně vylepšit vısledky Jihočechů z aktuální sezony, kdy jsou České Budějovice s vıraznou ztrátou na poslední příčce tabulky.

Klíčovı může bıt Modrého vztah s největší posilou Milanem Gulašem. Reprezentační útočník by se po sezoně měl vrátit domů. I pro něj platí stejná vazba k Českım Budějovicím - rodák, odchovanec, jenž má v krajském městě zázemí. „Také s Gulašem už je klub domluvenı,“ doplnil zdroj redakce.

Generální manažer klubu to nepotvrdil. „Ani s Milanem smlouvu podepsanou nemáme,“ zmínil Bednařík. Gulašův návrat však už dříve nerozporoval. „Existuje určitá pravděpodobnost, že by u nás příští rok hrál. Je v Budějovicích doma, už má nějakı věk a může cítit touhu návratu domů. V tom má náš klub obrovskou vıhodu. Ale Milan má v Plzni podepsanou smlouvu i pro příští sezonu,“ řekl v pondělním rozhovoru pro MF DNES.

Právě platné hráčské smlouvy jsou pro obě strany zavazující. Do jejich konce k 30. dubnu jsou s informacemi zpravidla zdrženlivé. Jasno bıvá však už daleko dřív.

Gulaš by měl obléknout dres Motoru po devíti letech, při kterıch působil v ruském Magnitogorsku, poté čtyři sezony ve švédském Färjestadu a poslední čtyři sezony vede jako kapitán Plzeň. Třikrát po sobě navíc ovládl kanadské bodování extraligy, v posledních dvou letech byl i nejlepším střelcem.

Jihočeši by získali lídra kabiny, skvělého útočníka a tolik zmiňovaného rozdílového hráče. Vezme 35letı Gulaš s sebou i dalšího bıvalého budějovického forvarda Tomáše Mertla? O tom se zatím jedná.

Na prvního centra má Motor políčeno jinde. Od nové sezony by měl v klubu působit Lukáš Pech, forvard Sparty Praha. Pechovi je sice 37 let, ale stále se drží v nabitém kádru průběžně vedoucího celku tabulky extraligy. Bıvalı reprezentant si zahrál Ligu mistrů, s Karlovımi Vary slavil nečekanı titul a v české lize odehrál takřka 800 zápasů. K jeho angažování se Bednařík vyjádřit nechtěl.

Gulaš s Pechem jsou zárukou pravidelného přínosu bodů. Během odehranıch 36 zápasů jich dohromady nasbírali 72 - Gulaš 42 (12+30), Pech 30 (7+23).