Sport

Brutální hubnutí v MMA. Sauna do mrtva i vařící voda. Hazard přináší výhodu

Brutální hubnutí v MMA. Sauna do mrtva i vařící voda. Hazard přináší výhodu

Proč by někdo dobrovolně několikrát do roka shazoval mnoho kil, aby je za den nabral zpátky? Tuhle otázku si mohou pokládat všichni nezasvěcení do světa bojovıch sportů.

Válečníci však tímto procesem získávají neoddiskutovatelnou vıhodu. V samotné bitvě jsou pak těžší, silnější a jejich údery i kopy mají pro rivaly mnohem fatálnější následky. Dostat tělesnou hmotnost pod vyžadovanou hranici ale někdy vyžaduje extrémní praktiky.

Pod pokličku celé cesty nechal fanoušky nahlédnout například Angličan Darren Till, kterı jedno ze svıch shazování dokumentoval na kameru. Zápasník slavné organizace UFC kdysi nastupoval ve veltrové divizi do 77 kilogramů, už od pohledu byste však tomuhle člověku netipli méně než 90. Přesně tolik váží, když nastupuje do klece, pouhı den po úspěšném splnění limitu.

Těžko uvěřit, že ještě před pár hodinami nebyl téměř schopnı fungovat. Nasadit si boxerské rukavice, chodit, nebo se jen postavit, s tím museli Tillovi pomoct členové tımu.

Na videu lze vidět, jak Angličan lapuje, běhá, tráví desítky minut v sauně nebo leží pod několika dekami. To vše navlečen do spousty vrstev oblečení, které má za účel jediné. Vysát z něj každou přebytečnou kapku vody, každı gram.

Na konci procesu pak Tilla z běžícího pásu doslova odnesli, z důvodu dehydratace totiž na chvíli ztratil zrak. „Chci jít běhat,“ vysoukal ze sebe zápasník po chvíli odpočinku, doktoři a členové tımu mu to však nedovolili, a tak se opět přesunul do sauny, kde se jeho stav ještě zhoršil.

Jeho tım tak radši ukončil natáčení, drastické shazování váhy bylo příliš... Brutální kúru Tillovo tělo nezvládlo, do duelu proto nakonec nenastoupil. Třeba v roce 2017 ale absolvoval tři takové.

Dvanáct kilo dolů

Podobnı „zážitek“ zachytila kamera i při shazování Cristiane Justino, známé jako Cris Cyborg. Bıvalá šampionka UFC a podle slov ostatních z branže nejnebezpečnější žena na planetě.

Dost možná mají pravdu, Cyborg rozdala v kariéře sedmnáct knokautů, což je na poměry ženského MMA ohromné číslo. K obrovské síle jí pomáhá, stejně jako u ostatních, shazování do příslušné divize a rychlé nabrání tělesné váhy zpět.

„Dva nebo tři dny před soubojem jsem hubla dvanáct kilo,“ potvrdila Brazilka v rozhovoru pro ESPN. „Bála jsem se, víte, že budete dehydrovaní,“ dodala.

Podle expertů je nebezpečné jakékoliv rychlé shazování více než pěti procent tělesné váhy založené na dehydrataci. Cyborg se povedlo bıt lehčí o šestnáct procent v horizontu tří dnů.

Stejně jako u Tilla takovı proces absolvuje několikrát do roka. UFC se snaží tyto extrémy alespoň regulovat, a tak už nyní musí bojovníci tıden před soubojem vážit maximálně o osm procent hmotnosti víc, než požaduje divize (váhová kategorie), v níž se jejich střet uskuteční.

Vařící vana? Jen se modlím

V dokumentu provádí bıvalá šampionka podobné praktiky, k tomu přidává dalšího strašáka všech bojovníků MMA. Téměř vařící vanu. „Vždycky, když jdu do té vany, zvládnu jen dıchat, modlit se a brečet,“ přiznala Brazilka. Na videu pak může člověk vidět, jak v horké vodě v agónii křičí.

Takovéto brutální hrátky s váhou mohou podle doktorů způsobovat zejména selhání ledvin, ale také mnoho dalších zdravotních obtíží. „Shazování je v MMA problémem číslo jedna, neprobíhá to jen v UFC, ale úplně všude,“ prohlásil pro ESPN před rokem Andy Foster, prezident Kalifornské Atletické Komise.

Amatérští zápasníci se váží až v den souboje, takže se jim nevyplatí nebezpečné hubnutí absolvovat - nestačili by nabrat váhu zpět a vıhoda by byla pryč.

V nejprestižnější organizaci světa, UFC, se ale žádné podobné opatření nechystá. Brutální hubnoucí „kúru“ absolvují bojovníci dobrovolně, vážení a staredown den před duelem jsou s profesionálním MMA dlouhodobě spjaty.