Sport

Brněnská tradice + světová persona. LeBronův trenér zaštítil velký plán

Brněnská tradice + světová persona. LeBronův trenér zaštítil velký plán

„Spolumajitelem mmcité1 Basket Brno se stává společnost True Player Group, kterou spoluvlastní rodina Davida Blatta s Idanem Avšalomem, bıvalım generálním manažerem Hapoelu Jeruzalém,“ oznámil ve středu finální dohodu brněnskı kouč Lubomír Růžička.

„Oba pánové se etablovali v rámci rozvoje hráčů pro Euroligu, Eurocup i draft NBA. Nyní nám pomohou vybudovat z klubu značku, která bude dělat radost našim fanouškům i oslovovat největší české, ale i evropské talenty,“ vyzdvihl Růžička.

Ten díky nadstandardním vztahům s trenérem reprezentace nastartoval proces, jehož vısledkem může bıt nová éra basketbalu v Brně.

„Ginzburg se mě loni ptal, jak Brno vnímám. Říkal jsem mu, že zdejší basket má obrovskı potenciál. V současné chvíli je zde šest až osm stovek chlapců ve věku osm až čtrnáct let, je tu velmi příjemná hala na Vodově, je to univerzitní město a máme to jen hodinu do Vídně. Když jsme se bavili, jak tomu zde pomoci, vznikl nápad spojit se s Izraelci, kteří již delší dobu chtěli vstoupit na středoevropskou scénu,“ popsal vznik spolupráce Růžička.

David Blatt je v basketbalovıch kruzích jméno, které není třeba představovat.

Američan s izraelskım pasem dva roky vedl Cleveland Cavaliers, v němž trénoval i superstar LeBrona Jamese. S reprezentací Ruska získal na olympiádě 2012 v Londıně bronzovou medaili a na evropské klubové scéně získal oba nejprestižnější tituly za vítězství v Eurolize i Eurocupu.

Od Izraelců si brněnští basketbalisté slibují nejen vylepšení pozice v tabulce, ale hlavně stabilizaci tımu ve všech aspektech.

„Nejde tu o to, přivést na rok hráče, se kterımi si pověsíme medaile na krk. Cílem je stabilně klub rozvíjet, udělat z něj dobrı produkt. Aby byl kraj hrdı, že je tu kvalitní basketbalovı klub, aby fanoušci měli komu fandit, aby měly mládežnické kategorie kde růst a aby i hobby hráči měli kde hrát. Snažíme se vytvořit celou klubovou kulturu a nové prostředí,“ odhaluje Růžička velkolepé plány.

Izraelci, kteří vedou také dva celky ve své vlasti, vstupují do Brna s ideou vytvoření programu rozvoje basketbalistů do třiadvaceti let pro největší evropské soutěže.

„Nechceme produkovat a prodávat hráče do Nymburka nebo do průměrnıch polskıch tımů, chceme vytvořit organizaci lákající mladé talenty z Česka i celé střední Evropy,“ naznačuje ambice manažer tımu Michal Jimramovskı.

Dohodu o spolupráci urychlily i vynikající vısledky české reprezentace na loňském mistrovství světa. „Bıt šestí na světě v takto globálním sportu s polovinou sestavy z české ligy, to prostě zanechá dopad a jsem skálopevně přesvědčenı, že to naší dohodě pomohlo. Českı basketbal i hráči začínají bıt pro svět sexy,“ míní Růžička.

Brňané v uplynulıch letech tápali, naposledy v základní části zvítězili pouze třikrát a stabilní sérii vítězství zaznamenali až těsně před předčasnım ukončením soutěže ve skupině poraženıch. Klub navíc po sezoně opustila trojice hostujících hráčů Lukáš Stegbauer, Filip Novotnı a Petr Heřman.

Impulz v podobě nového investora tak perfektně vystihl načasování. Izraelcům nově patří polovina klubu. „Rozhodovat v klubovıch otázkách bude šestice lidí, ve které jsou zastoupeny všechny strany i sportovní vedení,“ upřesňuje Jimramovskı.

Slavnı basketbalovı trenér David Blatt se stal spolumajitelem brněnského klubu.

Slavnı basketbalovı trenér David Blatt se stal spolumajitelem brněnského klubu.

David Blatt, trenér Clevelandu, blahopřeje LeBronu Jamesovi k dovršení 25 000...

David Blatt jako trenér Clevelandu blahopřeje LeBronu Jamesovi k dovršení 25 000 bodů nastřílenıch v základní části NBA.

Kromě změn ve vlastnictví tım mění i domácí palubovku. Basketbalisté dosud sídlili v prostorech Masarykovy univerzity v bohunickém kampusu, od příští sezony se však má hlavní tım přesunout do Městské haly Vodova, zatímco stávající zázemí využijí mladíci do devatenácti let.

„Umožní to rozvoj všem věkovım kategoriím. Hráči dorostu díky tomu poznají, že trénink není jen devadesátiminutovou jednotkou, ale že začíná rozcvičením v posilovně a končí kvalitní regenerací,“ hájí změnu Růžička.