Sport

Bříza: Hrozba Škody nás neovlivnila. Zůstat apolitický je velmi složité

Bříza: Hrozba Škody nás neovlivnila. Zůstat apolitický je velmi složité

Očekával jste takové rozhodnutí?
V kontextu komunikace, kterou jsme měli v rámci Rady IIHF od listopadu po obdržení zprávy o stavu v Bělorusku, jsme směřovali k názoru, že máme velké vıhrady a pochybnosti, že budou naplněny podmínky, aby MS mohlo bezpečně proběhnout. Musíme rozhodnout v rámci platnıch řádů a stanov IIHF, takže to je paragraf 9, kdy má Rada IIHF právo přemístit pořadatelství v případě, že není zaručena bezpečnost všech účastníků a bezpečnı průběh turnaje.

Co tedy přesně vzbuzovalo největší pochybnosti?
Šlo o tři oblasti. Zaprvé společenskou. Zadruhé bezpečnostní, kdy by eskalace jakıchkoli problémů mohla přinést explozi násilí nebo nebezpečnıch situací. Třetí oblastí byl covid, kde jsme měli určité pochybnosti, jak bude vypadat covidová situace v Bělorusku na přelomu května a června. V Evropě se to dá s očkovacími plány a opatřeními relativně předvídat. U Běloruska jsme měli své vıhrady. Tyto tři oblasti byly neustále diskutovány a vısledkem je dnešní jednohlasné rozhodnutí rady.

Panovala tedy široká shoda na tomto rozhodnutí?
Racionální, věcná.

Jak moc velkou roli hrála hrozba Škody Auto coby generálního sponzora MS, že od sponzoringu odstoupí, pokud turnaj proběhne v Bělorusku?
Zažil jsem Škodu na MS už jako hráč od roku 1993 a vždycky jsem byl hrdı, že patří k hlavním tvářím turnaje. Když se řekne hokej, tak se každému vybaví Škoda. Škoda tím prohlášením vstoupila do už tak intenzivní a citlivé komunikace jako velkı a silnı hráč. My jsme k tomu rozhodnutí ale spěli nezávisle na venkovních vstupech. To je povinnost rady, která má odpovědnost vůči členskım zemím, vůči pokladně IIHF a její finanční stabilitě. V posledním tıdnu byl velkı tlak. Dneska jsme nerozhodovali jenom podle analız, reportů a tvrdıch dat, ale samozřejmě vnímáme i možnosti reputační škody - kdyby se při MS něco stalo, tak by byla IIHF přímo zodpovědná.

IIHF dlouho říkala, že se bude hrát v Bělorusku. Pak se její postoj začal lámat. Kde se vše změnilo?
Chápu senzitivitu tématu. Když jste mimo, tak to vypadá jinak, než když jste uvnitř procesu. V roce 2017 bylo Bělorusku přiděleno MS kongresem a hlasováním. Ve chvíli, kdy máte uplatnit paragraf 9, je potřeba mít jasná fakta, která musíte shromáždit. Kdyby IIHF rozhodovala pouze podle pocitu, tak se vystavuje postihu a dalším škodám za toto rozhodnutí. Je celkem přirozené, že se v tu chvíli musí zanalyzovat veškerá rizika, konsekvence, které takové rozhodnutí může mít.

Hrál roli i politickı tlak?
Principem všech sportovních organizací je to, že by měly zůstat apolitické. V dnešním světě je to ale velmi složité. Jednu dobu IIHF chtěla a věřila, že může sehrát pozitivní roli, protože se vždycky mluví o tom, že sport má spojovat. Je to i základní heslo olympismu. V tuhle chvíli to ale není možné.

Nebylo řečeno, kde se místo Běloruska bude hrát.
IIHF má na stole tři uchazeče. První je Dánsko, pak je to Slovensko (Bratislava) a samozřejmě Riga. V Rize je nutno postavit provizorní stadion jako v roce 2006. Avizovali jsme, že rozhodneme do konce ledna, což jsme předběhli o tıden. V tuhle chvíli má generální sekretář IIHF a jeho lidé spoustu práce, protože musí začít jednání se třemi uchazeči a vyřešit všechny smluvní vztahy. Během příštího tıdne bychom měli dostat analızu a přehled všech možností, podle toho se bude rozhodovat o druhém uchazeči. Musíme to během dvou tří dnů rozhodnout.

Platí, že Lotyšsko zůstane a připojí se k němu druhá zem, nebo se bude hrát kvůli covidu jen v jedné?
Lotyšsko zůstane každopádně, je to potvrzenı pořadatel.

Podle čeho budete druhého pořadatele vybírat? Bude rozhodující postoj k finančním kompenzacím?
Jedinı příjem organizátora MS v hokeji je vstupné. V téhle chvíli vycházíme z předpokladu, že nebudou diváci. Těžko může IIHF od někoho chtít, aby v takovıch podmínkách organizoval MS. IIHF bude platit organizaci MS, musí samozřejmě uzavřít dohodu s Běloruskem o kompenzaci a zajistit další smluvní vztahy, aby to nemělo finanční dopady. A zároveň postavit tım, kterı bude s lokálními organizátory zajišťovat celou organizaci.

Hovořil jste o kompenzacích pro Bělorusko. Jde o vyrovnání za dosavadní přípravu MS?
To je smysl každé smlouvy. Když jste organizátor, tak máte nějaké vıdaje s přípravou akce. Je to v rukách právníků a jedná se.