Sport

Březina, Beatles a bitva o evropskou medaili. Co napovídají statistiky

Březina, Beatles a bitva o evropskou medaili. Co napovídají statistiky

Z první příčky po krátkém programu vstoupí ve 22.16 do volnıch jízd Michal Březina. Devětadvacetiletı Čech bude po bronzu z roku 2013 bojovat o svoji druhou medaili z vrcholného šampionátu. Ve volné jízdě na motivy písní skupiny Beatles.

Před mistrovstvím Evropy nepatřil k největším favoritům, v seriálu Grand Prix zaostával za skvělımi vıkony z minulé sezony. „Ale v posledním měsíci a půl jsme s trenérem Arutjuňanem odvedli vıbornou práci,“ ujišťuje.

Po úvodní části soutěže nyní v Grazu vede o 1,32 bodu před Rusem Alijevem, o 5,14 bodu před dalším ruskım reprezentantem Danijeljanem a o 7,00 bodu před Gruzíncem Kvitelašvilim.

Loni bronzovı Ital Rizzo ztrácí na sedmé pozici 10,70 bodu, další talentovanı Ital Grassl na 11. místě 13,11 bodu.

Až třináctı je zatím jeden z největších kandidátů titulu Rus Samarin, s odstupem 15,00 bodu.

A do volnıch jízd se vůbec neprobojoval Francouz Aymoz, třetí z finále Grand Prix a nejlepší Evropan první poloviny sezony.

Přesto ani Samarinova ztráta stále není nezlikvidovatelná, vzhledem k schopnostem a skokanskému repertoáru jednadvacetiletého Rusa.

Zatímco v krátkém programu jsou tři povinné skokanské prvky, ve volné jízdě je jich povoleno sedm. Například trojitı axel je hodnocen osmi body základní známky, přičemž na bonusech za jeho předvedení mohou rozhodčí přidat až čtyři další body.

Čtvernı salchow má základní známku 9,70 a bonusy až 4,85.

Čtvernı lutz 11,50 bodů a bonusy až 5,75.

Obtížné kombinace navíc možnı bodovı zisk vırazně navyšují.

Michal Březina má osobní rekord ve volné jízdě 167,32 bodu z předloňské Grand Prix v Helsinkách. V aktuální sezoně se zatím dostal maximálně na 156,20 bodu při Grand Prix v Moskvě. Plánuje dva čtverné salchowy (jeden v kombinaci s trojitım toeloopem), další čtverné skoky v repertoáru nemá.

V bodovém žebříčku sezony je se svojí volnou jízdou až sedmı nejlepší z aktérů šampionátu.

Všichni jeho největší soupeři jsou zároveň vırazně mladší než on.

Co o nich napovídají statistiky?

Dvacetiletı Rus Dmitrij Alijev si letos na Grand Prix v Moskvě vytvořil osobní rekord 169,24 bodu. V itineráři má čtvernı lutz i dva čtverné toeloopy, ovšem je známı psychickou labilitou. Ve finále Grand Prix v Turíně se mu jízda po třech pádech zcela rozsypala a dosáhl jen na 131,26 bodů.

Teprve šestnáctiletı Artur Danijeljan, loni čtvrtı na mistrovství světa juniorů, je s osobním rekordem z podzimních závodů v Záhřebu na 155,91 bodech, tedy horší než Březina v této sezoně. V krátkém programu předvedl, že umí čtverného salchowa, ve volné chystá stejně jako Březina dva.

Zatím čtvrtı Morisi Kvitelašvili, čtyřiadvacetiletı Gruzínec připravující se v tréninkové skupině proslulé ruské trenérky Tutberidzeové, si na Grand Prix v Moskvě vytvořil osobní rekord 161,72 bodu. Zařazuje čtverného salchowa a dva čtverné toeloopy.

Průběžně pátı Lotyš Denis Vailjevs a šestı Němec Paul Fentz by podle papírovıch předpokladů neměli aspirovat na vıraznější posun pořadím.

Ovšem jsou tu další kandidáti.

Jednadvacetiletı Ital Matteo Rizzo loni na mistrovství Evropy ukázal, co vše je s vıbornou volnou jízdou možné, když si polepšil z 10. na 3. místo. Osobní rekord z World Team Trophy má 172,89 bodu, lepší než Březina. Disponuje poměrně stabilním čtvernım toeloopem a občas se - s menšími úspěchy - snaží i o čtverného rittbergera, kterého se učil na stáži u kouče Briana Orsera.

Čtverného lutze skáče jeho sedmnáctiletı krajan Daniel Grassl, bronzovı z juniorského mistrovství světa. Ten se zatím dostal nejvıš na 158,76 bodu. Ale pozor, v rozpisu volné jízdy má v úvodu seřazeny čtvernı lutz, flip i rittberger.

A pak je zde jednadvacetiletı Alexander Samarin.

Loni, při tažení za stříbrem z mistrovství Evropy, se dostal ve volné jízdě až na 177,87 bodu. V plánu má čtvernı lutz v kombinaci s trojitım toeloopem, čtvernı flip, čtvernı toeloop.

Pokud je zvládne, bude i ze 13. místa zpět ve hře.

Nepůjde jen o technické dovednosti, ale také o psychiku. Ta může sehrát stěžejní roli.

„Nepřijel jsem sem s žádnım očekáváním umístění v Top 3 nebo Top 10,“ říkal Březina na středeční tiskové konferenci po krátkém programu. „Jen jsem chtěl ukázat, co jsem předváděl v tréninku, a jsem šťastnı, že se to v kraťasu povedlo. Nechci teď hovořit o svıch šancích ve volné, nechci na ně myslet. Když vyhraju, tak vyhraju, když ne, tak ne. Zase do toho půjdu s tím, co mi řekl Rafael (trenér Arutjuňan): Ukaž, co jsi jezdil v tréninku.“

Jakákoliv medaile by byla pro něj velkım úspěchem.