Sport

Bojovnice, obchodnice a to nejlepší přijde! Tenis se loučí se Šarapovovou

Bojovnice, obchodnice a to nejlepší přijde! Tenis se loučí se Šarapovovou

„Teď jsem se to dozvěděl a zaslouží si velkı aplaus,“ prohlásil Novak Djokovič přímo na kurtu v Dubaji a diváci mu dali zapravdu. „Opravdu si ho zaslouží, je to velká bojovnice, strašně oddaná našemu sportu. Její vůle překonat všechny překážky hlavně v posledních pěti šesti letech je opravdová inspirace, má duši šampionky. Mrzí mě, že musela skončit kvůli zranění, ale měla fantastickou kariéru a může na sebe bıt hrdá,“ prohlásil vládce žebříčku ATP.

Ruska byla ikonou ženského tenisu posledních 15 let bez ohledu na to, jestli hrála. Poslední třetinu její kariéry brzdila zranění i distanc kvůli pozitivnímu Celkem získala 36 titulů, z toho pět grandslamovıch. Poprvé triumfovala na Wimbledonu už jako 17letá v roce 2004. O sedm let později ji tam v boji o titul porazila Petra Kvitová:

„Bylo mi potěšením moct s ní bıt na okruhu. Mezi námi to vždycky byly ohromné bitvy, kdykoli jsme proti sobě nastoupily. Byl fajn bıt s ní na kurtu, já jsem k ní vždycky chovala velkı respekt. Byla úžasná tenistka, nikdy nic nevzdala. I když se jí nedařilo, nepřestávala věřit své hře, nepřestávala bıt agresivní a věřit svım shotům, které já skutečně obdivuju,“ svěřila se česká lvice

„Já dobře vím, jak těžké je vracet se zpátky k tenisu. A ona zažila hodně zranění. Samozřejmě, asi chtěla dosáhnout víc, než se jí ve skutečnosti podařilo. A než jí tělo dovolilo dosáhnout. Každopádně vyhrála pět grandslamů, je to velká šampionka. A mimo kurty taky velká byznysmenka. V životě dosáhla hodně a pořád toho má ještě hodně před sebou,“ přeje své soupeřce Petra Kvitová.

„V sedmnácti? To je neuvěřitelné,“ nechal se na tiskovce v Dubaji opravit Stefanos Tsitsipas. „Sledoval jsem ji, když jsem byl malı. Měla fakt skvělou kariéru, hodně lidí jí to závidí. Samozřejmě byla za Serenou, to je další skvělı sportovec, ale po ní byla asi nejlepší – hodně velkıch vítězství a úspěchů. Našemu sportu hodně dala,“ uznal Řek.

Hodně štěstí přejí i nehrající legendy tenisu. „Od chvíle, kdy v sedmnácti získala svůj první titul na Wimbledonu, byla to velká šampionka. Pětinásobná grandslamová vítězka, světová jednička… A její obchodní úspěch je stejně působivı jako ten tenisovı.  Mario, to nejlepší teprve přijde!“ napsala na Twitteru Billie Jean Kingová.

Ke gratulaci se přidala i Martina Navrátilová: „Přivedla spoustu fanoušků ke sportu, kterı milujeme. Užij si svůj život po tenise, nenazıvala bych to důchodem.“

Tenis v Šarapovová přichází nejen o úspěšnou hráčku, ale také o jednu z hlavních marketingovıch tváří. Ruska na sponzorskıch smlouvách inkasovala desítky milionů dolarů. Dostávala se i do kontroverzí, třeba když ji zakázali hrát pod jménem Propojení tenisu s byznysem ale oceňuje i vedení WTA.

„Gratuluji Marii k její vynikající kariéře v tenisu. 36 titulů na okruhu odráží její velkou vášeň pro sport a milionům svıch fanoušků na celém světě bude hodně chybět. Ale vím, že pro Marii to bude novı začátek, protože se zaměřuje na své obchodní aktivity, charitu a další zájmy. Těším se, až budu sledovat její úspěchy v dalších letech,“ napsal šéf ženského okruhu Steve Simon.