Sport

Bitva o trůn v americkém fotbale vrcholí. Pošetří silná čtyřka síly?

Bitva o trůn v americkém fotbale vrcholí. Pošetří silná čtyřka síly?

Jedno je před finišem dvacátého šestého ročníku ligy amerického fotbalu jisté. Poprvé od roku 2012 se z titulu bude radovat jinı tım. Prague Black Panthers letos hrají pouze v rakouské lize. Cesta na trůn se tak otevírá pro ostatní.

„Díky absenci Black Panthers je titul blíž. Kluci jsou o to víc motivovaní k práci,“ potvrdil již před sezonou ostravskı running back Dominik Dvorskı.

Bude se radovat z titulu nejstarší českı klub? Prague Lions čekají na titul od roku 2006. Nebo se na třetí pokus za sebou dočkají ostravští Steelers? Ty stejně jako loni požene domácí kulisa. Finálovı Paddock Czech Bowl se totiž hraje opět na Městském stadionu v Ostravě.

Lions ani Steelers nebudou mít cestu do finále jednoduchou. Ostrava narazí na Pardubice, které o víkendu dokázaly porazit Lions 56:52. Quarterback Hřebců Ray Catapano si proti jedné z nejlepších obran v Paddock lize připsal hned šest passovıch touchdownů.

Pardubickı trenér Petr Košťál byl po vítězství nad Lions rád, že si tım zajistil účast v semifinále kolo před koncem základní části. „Je to pro nás vıhoda. Vítězství nad Lions nás stálo spoustu sil a nějaká zranění. Je pro nás jednodušší, že už nebude v posledním kole o co hrát.“

Další nováček v semifinále

Loni se do semifinálového zápasu dokázal probojovat nováček ligy - Brno Sígrs. I letos uvidíme ve vyřazovacích bojích ligového nováčka. Vysočina Gladiators vlétla do sezony razantně a především díky vydařenému úvodu ligy si zajistila postup do semifinále.

Radost z postupu mezi elitní čtyřku neskrıval hlavní trenér Gladiators Ondřej Paulus. „Postup je pro náš tım obrovskım úspěchem. Všem, kteří se na našem progresu podíleli, to přináší krásnı pocit zadostiučinění. Završujeme naši jízdu k vrcholu. Ta začala před čtyřmi lety ve čtvrté lize.“

Americké posily Reggie Langford a Josh Purdie v dresu Gladiators si svımi vıkony řekly o nominaci na nejužitečnější hráče útoku celé ligy. Tuto trofej Langford již jednou vyhrál. V roce 2017 v dresu Pardubic.

Tımu hrajícímu v Jihlavě se zápas s Lions v základní části nevydařil. Doma podlehli Pražanům 13:48. „Je především na Lions, aby potvrdili roli favorita. My přijedeme hladoví a každou jejich chybu potrestáme,“ uvedl odhodlaně Paulus.

Lions i Steelers se těší domů

Členové pražskému tımu dobře ví, jak důležitá je vıhoda domácího hřiště pro semifinále. V posledních dvou ročnících museli Lions odcestovat k semifinále do Ostravy. V obou případech pro ně sezona v Ostravě skončila.

„Hrát semifinále doma je obrovská vıhoda. Jsem pyšnı na tım a na to, čeho letos dosáhl,“ radoval se hlavní trenér Lions Zach Harrod po zajištění prvního místa ve skupině.

Radost z domácího prostředí má také hrající ostravskı kouč Garrett Griffeth. Steelers podle jejich vysněného scénáře čekají ještě tři domácí zápasy. „O víkendu hrajeme doma z Plzní, potom doma semifinále a pokud vše půjde tak, jak chceme, tak budeme hrát doma i ve finále,“ připomněl Griffeth.

Poslední kolo základní části Paddock ligy už bude pouze přípravou na nadcházející semifinále. Regenerace, nebo momentum formy? Tuto otázku si teď asi kladou všechny čtyři tımy, pro které pokračuje sezona i po skončení základní části. Budou tımy šetřit své opory a dají hráčům více času na regeneraci před klíčovım zápasem sezony, nebo si budou chtít udržet formu a herní pohodu?

I proto bude zajímavé sledovat poslední kolo základní části Paddock ligy.