Sport

Bez Hamiltona a Grosjeana, zato s Fittipaldim, F1 čeká druhý závod v Bahrajnu

Bez Hamiltona a Grosjeana, zato s Fittipaldim, F1 čeká druhý závod v Bahrajnu

Hamilton od debutu v McLarenu v roce 2007 nevynechal jedinı závod. Ze současného startovního pole pouze Kimi Räikkönen z Alfy Romeo jezdil ve formuli před příchodem britského pilota, jenž v tomto ročníku vyrovnal rekord Michaela Schumachera v počtu titulů a díky 11 vítěznım Velkım cenám navíc překonal i jeho maximum v počtu triumfů.

Nákaza covid-19 připravila Hamiltona o možnost zaútočit na rekordní 13. vítězství v sezoně, což se dosud povedlo pouze Schumacherovi a čtyřnásobnému mistrovi světa Sebastianu Vettelovi z Ferrari. Absence hvězdy stáje Mercedes však otevřela šance ostatním.

Na třetí vítězství v sezoně bude pomıšlet druhı jezdec německé stáje Valtteri Bottas. Dalším uchazečem o prvenství bude Max Verstappen, kterı spolu s Pierrem Gaslym z Alpha Tauri dokázal jako jedinı narušit nadvládu Mercedesu. Pilot Red Bullu navíc na třetím místě průběžného pořadí ztrácí na druhého Bottase pouhıch 12 bodů.

Hamiltona v Mercedesu nahradí George Russell a dvaadvacetiletı pilot tak má velkou šanci na první body po dvou letech ve slabém Williamsu, kterı ho pro závod v Sáchiru uvolnil do mistrovské stáje. „Lewise samozřejmě nejde nahradit. Ale dám do toho všechno,“ řekl Russell, kterého ve Williamsu zastoupí debutant ve formuli Jack Aitken.

Nehoda v Bahrajnu. Romain Grosjean zabořil monopost do železnıch svodidel. Přední polovina v nich zůstala zaklíněná, zadní se odlomila.
Nejděsivější nehoda za mnoho let. Požár po havárii vozu hass Romaina Grosjeana při Velké ceně Bahrajnu byl obrovskı.
Lewis Hamilton v čele Velké ceny Bahrajnu před Maxem Verstappenem
Ohořelé torzo vozu Romaina Grosjeana
20 fotografií

Velkou cenu Sáchiru vynechá také Romain Grosjean, kterı před tıdnem v Bahrajnu se štěstím přežil hrozivou havárii. Jeho vůz se po nárazu do bariéry rozlomil, explodoval a čtyřiatřicetiletému pilotovi stáje Haas se z plamenů podařilo po téměř půlminutě uniknout. Grosjean vyvázl jen s lehkımi popáleninami a ve středu byl propuštěn z nemocnice do domácího léčení. Nahradí ho Pietro Fittipaldi.

Program Velké ceny Sáchiru, která se pojede na kratší trati než minulı tıden Velká cena Bahrajnu na stejném okruhu, odstartují páteční tréninky. Sobotní kvalifikace začne v 18 hodin a nedělní závod v 18:10.