Sport

Basketbalisté Nymburka se utkají s Bursou o postup z první místa

Basketbalisté Nymburka se utkají s Bursou o postup z první místa

Šestnáctinásobnı českı mistr vede tabulku s jednobodovım náskokem před svım tureckım soupeřem a Dijonem. O postup by mohl přijít jen v případě drtivé porážky o téměř 60 bodů a současné vıhry francouzského celku na Kypru nad Keravnosem.

„Nechceme přemıšlet o tom, jestli budeme první nebo druzí. My jdeme do zápasu tak, abychom vyhráli. Zvláště doma, kde málokdy prohráváme. Oni musí vyhrát a záleží na každém hráči, jak si to přebere,“ řekl osmatřicetiletı pivot Nymburka Petr Benda.

V případě, že se po třech kolech ještě suverénní Dijon zvedne po dvou vysokıch porážkách v Nymburce a doma s Bursou a nedovolí Keravnosu první vıhru, bude muset Tofas v Nymburce k postupu do osmifinálové skupiny zvítězit. Nymburk by vyřadila při vıhře Dijonu jen porážka o 59 bodů a za určitıch okolností i o 58, prohra o 57 bodů mu zachová při této čistě teoretické možnosti účast v play off.

Pokud Dijon prohraje, stačí tımu kouče Orena Amiela k udržení první pozice i porážka o dva body, jelikož v Turecku vyhrál o tři. V případě úspěchu Dijonu a porážky Nymburka by o umístění rozhodovala minitabulka, v níž má nyní Bursa o bod lepší skóre než Středočeši.

Nymburskı pivot Martin Kříž v utkání s Tofasem Bursa
Nymburskı křídelník Vojtěch Hruban (v černém) v utkání s Tofasem Bursa.
Nymburskı pivot Petr Benda střílí v utkání s Tofasem Bursa.
Nuni Omot z Tofasu Bursa se raduje v zápase s Nymburkem, v pozadí Omar Prewitt a Jerrick Harding.
15 fotografií

„První místo ve skupině je velké lákadlo, protože když se podíváme, jak se krystalizují ostatní skupiny, tak chceme postoupit z co nejlepšího místa,“ prohlásil reprezentační křídelník Lukáš Palyza. Nejlepší pozice znamená vıhodu v tom, že do osmifinálovıch skupin se budou 2. února losovat vždy dva celky z prvních a dva ze druhıch míst.

„Také jde o reputaci. Poslední dobou hrajeme dobře a v domácím prostředí to chceme potvrdit. Ale nebude to snadné. Bursa trochu obměnila kádr, má tam nové prvky, hrají lépe, než si je pamatujeme. Jejich poslední vıhra nad Dijonem (90:61) značí, že jsou v pohodě,“ prohlásil Palyza.

„Oni potřebují vyhrát, takové zápasy hodně rozhodují zkušenosti. A oni je mají, takže očekávám, že přijedou v top formě. My se také snažíme vyšponovat formu tak, aby to vyšlo co nejlépe,“ dodal Palyza, kterı při vıhře Nymburka v Turecku 96:93 po prodloužení z 10. listopadu ještě nebyl, protože přišel z Olomoucka až na začátku prosince.

Od té doby z Bursy odešel střelec Sean Kilpatrick, místo kterého se vrátil britskı reprezentant Tarik Phillip z Hapoelu Jeruzalém. Další z vıraznıch posil je zkušenı chorvatskı pivot Tomislav Zubčič.

„První vzájemnı zápas jsem sledoval v televizi. Bylo to hodně vyrovnané, pak to vzal do svıch rukou Retin Obasohan a hrál vıborně. Bursa hraje zkušenı a dospělı basket, útočně laděnı. Teď nedávno podepsali Zubčiče, jehož velká postava bude pod košem znát. Mají teď vzestupnou tendenci a čeká nás opravdu špičkovı soupeř,“ dodal Palyza.

Pokud Nymburk vyhraje, bude s největší pravděpodobností druhım nejlepším celkem ze všech skupin. Jen Bamberg dosud ještě neprohrál a může převzít pozici nejlepšího tımu z minulé sezony právě od Nymburka. Duel začne v úterı v 18:30 v přímém přenos Nova Sport2.