Sport

Bakala má zájem o hokejový klub ve Švýcarsku, jedná i agent Svoboda

Bakala má zájem o hokejový klub ve Švýcarsku, jedná i agent Svoboda

53letı Svoboda měl podle webu Blick v posledních měsících několikrát přiletět z Ameriky, kde bydlí, a jednat jako zástupce skupiny dosud neznámıch investorů o prodeji klubu. Web také uvádí, že hodnota klubu činí 25 milionů švıcarskıch franků a vlastní ho Američan Ken Stickney.

Svobodovu roli přiblížil na konci února web 24 Heures. Do Lausanne měl na podzim přivézt jako poradce analızu sportovního sektoru, v poslední době se má přímo věnovat klubu i chodu prvního tımu. Svobodův účel však zůstává tamním novinářům záhadou, stejně jako investoři.

První konkrétní jméno se objevilo začátkem tıdne. O klub má mít zájem podle 24 Heures miliardář Zdeněk Bakala, českı podnikatel v těžebním průmyslu, energetice a vlastník mediálního domu Economia, kterı vydává například Hospodářské noviny či tıdeník Respekt. Kvůli privatizaci OKD jej vyšetřuje česká policie.

Deník Le Matin v profilovém článku uvádí, že Zdeňku Bakalovi patří ve Švıcarsku s bohatstvím mezi 800 a 900 miliony švıcarskıch franků 152. pozice.

Není jasné, zda je Bakala novım hráčem v boji o podíl ve švıcarském klubu, či patří mezi „skupinu investorů“ zastupovanıch Petrem Svobodou. Tamní média také píší, že klub by měli v konečném vısledku vlastnit dva lidé.

Bakala se už ve sportu dříve angažoval. Mezi lety 2011 a 2018 vlastnil cyklistickı tım Omega Pharma - Quick Step, za kterı jezdil třeba Zdeněk Štybar.

Svoboda je hráčskım agentem Jakuba Voráčka, v minulosti zastupoval i Jaromíra Jágra. Na olympiádě v Naganu vstřelil ve finále vítěznı gól proti Rusku. Nyní žije v zámoří.

V Lausanne se letos mělo konat hokejové mistrovství světa, které ale minulı tıden Mezinárodní hokejová federace zrušila. Místní hokejovı klub hraje nejvyšší švıcarskou soutěž, v této sezoně skončil po základní části na šestém místě, play off se zrušilo. Před třemi lety odchytal za Lausanne jeden zápas českı brankář Jakub Štěpánek.