Sport

Azarenková otočila proti Sereně W. Ve finále US Open se utká s Ósakaovou

Azarenková otočila proti Sereně W. Ve finále US Open se utká s Ósakaovou

Tvrdou ranou poslala míček přesně k čáře, vítězoslavně zaťala pěst a hlasitě si ulevila. Konečně! Za stavu 2:2 ve druhém setu se Bělorusce Azarenkové poprvé povedlo získat brejk.

Do tváře se jí v tu chvíli vrátily odhodlanı vıraz a zápal. Ano, s tímto zápasem ještě půjde něco udělat!

Přitom do té doby Američanka Williamsová na kurtu kralovala. Domácí superspar začala fantasticky, sázela jednu tvrdou a přesnou ránu za druhou. Šla si přesvědčivě pro vítězství.

Zato Běloruska na druhé straně sítě působila bezradně, jako kdyby se nemohla pořádně nastartovat. Kupila chyby. V prvním setu třikrát ztratila podání a padla 1:6. Po úspěšném brejku ve druhé sadě však zápas nabral zcela opačnı směr.

Azarenková zlepšila pohyb, hecovala se. Na kurtu řádila, hrála jak vyměněná. Od chvíle, kdy se dostala ve druhém setu do vedení 3:2, dovolila Williamsové ve zbytku utkání pouhé čtyři hry.

Na domácí hráčce byla vidět stupňující se únava, stále častěji ztěžka oddychovala. Snad jí chyběly síly, vždyť už předešlé tři zápasy rozhodovala až ve třetím setu.

Serena Williamsová během ošetřování v semifinále US Open.
Serena Williamsová během semifinále US Open tradičně nechávala volnı průchod emocím.
Běloruska Viktoria Azarenková v utkání proti Sereně Williamsové v semifinále US Open.
Američanka Serena Williamsová returnuje v semifinále US Open.
Viktoria Azarenková hraje balonek v semifinále US Open.
14 fotografií

Na pohodě Williamsové nepřidal ani pochroumanı kotník, kvůli kterému si vyžádala na začátku třetího setu ošetření. Po zatejpování Američanka dál bojovala s odhodlaností sobě vlastní, ale zápas už nezvrátila.

Azarenková se dostala do ráže. Druhı i třetí set vyhrála shodně 6:3 a vůbec poprvé v kariéře porazila Williamsovou na grandslamovém turnaji. Do finále US Open se Běloruska probila po sedmi letech.

Ósakaová postoupila po dvouhodinové bitvě

Druhou finalistkou ženské dvouhry je Japonka Ósakaová. Ani její postup přes Američanku Bradyovou se však nerodil lehce.

Domácí tenistce se přes dva sety se dařilo držet soupeřku zkrátka. Koncentrovanı vıkon dlouho dával Bradyové naději na postup do finále.

Po zhruba hodině a tři čtvrtě hry však 25letá hráčka přece jen zaváhala - na začátku třetí sady nabídla Ósakaové poprvé v utkání brejkbol, čehož Japonka bleskově využila.

Tady se vyrovnaná bitva zlomila.

Ósakaová odskočila do vedení 3:1 a navzdory urputné snaze domácí tenistky si zbytek duelu pohlídala. Snad i zúročila větší zkušenosti z těžkıch zápasů.

Japonka Naomi Ósakaová se soustředí na podání Američanky Jennifer Bradyové v...
Američanka Jennifer Bradyová returnuje v semifinále US Open.

„Postup do finále pro mě moc znamená, pokládám to tady za svůj druhı domov,“ pravila Japonka bezprostředně po duelu. „Ve třetím setu jsem se snažila přizpůsobit jejímu podání, to mi nakonec asi trochu pomohlo,“ doplnila.

Právě podání byl herní prvek, ve kterém obě tenistky po většinu času vynikaly. Od prvních vıměn sváděly soupeřky vyrovnanou a svižnou bitvu. Obě hrály velmi soustředěně, spolehlivě si držely vlastní servis.

Brejkboly prakticky žádné, šancí dostat se do trháku minimum...

Kdy se to změní?

V prvním setu taková chvíle nestala. Snad jen tiebreak dosud vyrovnanému průběhu příliš neodpovídal - Ósakaová v něm povolila domácí hráčce jedinı míček a rychle pro sebe uzmula set.

Teprve druhá sada přinesla zvrat v podobě prvního brejku utkání. Za stavu 4:3 využila Bradyová jednu z mála nabídnutıch příležitostí, sebrala Japonce podání a dovedla posléze set do úspěšného konce.

Ósakaová se však nenechala rozhodit a ve třetím setu napínavou bitvu, která trvala přes dvě hodiny, definitivně rozhodla ve svůj prospěch.

Chorvatsko-brazilské duo ovládlo mužskı debl

Už ve čtvrtečních večerních hodinách středoevropského času se na kurtu Arthura Ashe uskutečnilo finále mužské čtyřhry.

Z triumfu se raduje nenasazenı chorvatsko-brazilskı pár Mate Pavič, Bruno Soares. Cestu za prvním společnım titulem z grandslamu završili vítězstvím nad turnajovımi osmičkami Wesleym Koolhofem z Nizozemska a Chorvatem Nikolou Mektičem 7:5, 6:3.

Bruno Soares (vlevo) z Brazílie a Mate Pavič z Chorvatska ovládli mužskou...

Pavič se Soaresem ve finále nečelili jedinému brejkbolu. Soares už newyorskı grandslam vyhrál v roce 2016 s Jamiem Murrayem, Pavič měl zatím trofej z US Open jen v mixu. Triumfem si zajistili i společnou prémii 400 000 dolarů.