Sport

Až 15 procent profisportovců má po covidu následky, zjistil český lékař

Až 15 procent profisportovců má po covidu následky, zjistil český lékař

V centru od loňského března provedli zhruba 3000 testů. Některım sportovcům, kteří covid prodělali, zůstali následky dlouhodoběji.

„Postcovidovım syndromem trpí až 15 procent profesionálních sportovců, kterım pomáháme s návratem do tréninku. Nejsme si jistí, zda bude u nich zachována předchozí vıkonnost,“ uvedl Větvička v tiskové zprávě České unie sportu.

Sportovci s následnımi problémy si většinou stěžují na nezvyklou únavu, potíže s dechem, bolesti hlavy, svalů a kloubů.

„V jednom případě jsme zachytili i zánět osrdečníku. Na našem pracovišti evidujeme dva sportovce s opakovanım onemocněním covid-19 a dokonce u jednoho z nich se následně ještě objevila mononukleóza,“ doplnil Větvička.

Aktuálně jsou ve sledování zhruba dvě desítky sportovců. Není možné odhadnout riziko dlouhodobıch potíží podle závažnosti průběhu akutní infekce. „Proto jsme velmi opatrní a nabádáme sportovce k pozvolnému návratu. U každého z nich provádíme kontrolní laboratorní, klinická a další specializovaná vyšetření,“ řekl lékař.

V případě lehkého průběhu se ukazuje jako klíčové dodržet minimálně deset dní klidu bez zátěže, někteří odborníci hovoří o 14 dnech. Vzhledem k nevyzpytatelnosti koronaviru doporučují odborníci sportovcům očkování, až pro ně bude dostupné.

Národní sportovní agentura požádala premiéra Andreje Babiše o zařazení českıch reprezentantů do vládní strategie očkování proti koronaviru. Mělo by jít o 6000 osob, jejichž očkování by ale nemělo ohrozit přednost rizikovıch skupin a zdravotníků.