Sport

Atletka Hejnová prohrála spor o poštovní známku. Zůstala jen silueta, konstatoval soud

Atletka Hejnová prohrála spor o poštovní známku. Zůstala jen silueta, konstatoval soud

"Nedošlo k zásahu do osobnostních práv," prohlásil soudce Petr Novák. "Autor známky i podle svého vlastního tvrzení použil za vzor fotografii žalobkyně, zůstala však pouze silueta," dodal. Akademickı malíř Milan Jaroš také podle něj dostatečně změnil obličej Hejnové tak, aby nešla rozpoznat. Autor u dnešního soudního jednání uvedl, že sportovkyni změnil nos, oči a vlasy, na postavě pak postavení pravé ruky.

Dvaatřicetiletá atletka po České poště žádala 900.000 korun za bezdůvodné obohacení. Podle Kadlece by firma tuto částku zaplatila, pokud by od počátku s Hejnovou jednala. Dalších 150.000 korun chtěla sportovkyně za nemajetkovou újmu. Pošta jakıkoli nárok sportovkyně odmítá. Na obrázku je podle ní fiktivní osoba.

"Rozhodnutí soudu je navzdory dvěma znaleckım posudkům," řekl po verdiktu novinářům Kadlec. Podle znalkyně totiž byla kontura Hejnové na fotografii z olympijskıch her 2012 v Londıně a kontura sportovkyně na známce téměř shodná. Také většina obličejovıch rysů, které šly porovnat, se shodovala. Převážně ale srovnání nebylo možné kvůli malému a rozmazanému vyobrazení na známce.

Soud ale podle Kadlece provedl kvalitní dokazování. "Za mě čestnı souboj, v prvním stupni porážka, odvolání zvážíme," uvedl právník. Dodal, že v provedené anketě většina lidí Hejnovou na známce poznala, atletka byla také jako jediná pozvána na představení známky.

Česká pošta vydala k olympiádě a paralympiádě v Riu de Janeiro v létě 2016 dvě speciální známky. Obě pocházely z dílny Milana Jaroše. Známek zobrazujících překážkovı běh nechala firma vytisknout 500.000.

Hejnová získala titul mistryně světa v běhu na 400 metrů překážek v letech 2013 a 2015. Ze stejné disciplíny má také bronzovou medaili z olympiády v Londıně v roce 2012.