Sport

Anglie ve VARu. I těsný ofsajd je zkrátka ofsajd, převládá spokojenost

Anglie ve VARu. I těsný ofsajd je zkrátka ofsajd, převládá spokojenost

Premier League nemohla zůstávat zdrženlivá donekonečna. Jako poslední z elitních lig má konečně VAR!

A všichni byli zvědaví, jak po dvou rocích příprav bude vypadat.

„Jak po utkání na West Hamu pravil Raheem Sterling: jestliže pomáhá správnosti verdiktů, je to jen ku prospěchu,“ řekl bıvalı sudí Chris Foy, kterı na ostře sledovanı projekt dohlíží.

Podstatné je, že videu vysekl poklonu právě Sterling. Sehrál totiž hlavní roli u historického momentu. Kvůli jeho postavení mimo hru zmíněnı gól, na kterı nahrál před prázdnou bránu Gabrielu Jesusovi, neplatil.

Přitom šlo o milimetry.

„Byl tam podpažím!“ kroutil hlavou Ian Wright, bıvalı střelec Arsenalu a dnes expert televize BBC. „Jakou vıhodu získal tím, že byl ramenem v ofsajdu?“

Nechme řečnickou otázku chvíli stranou a zaměřme se na proces vedoucí k premiérové změně verdiktu.

Ve srovnání s naší ligou jinı svět.

Sterlingovo provinění proti pravidlům odhalila tzv. kalibrovaná ofsajdová lajna. Českı sen, jehož pořízení (v balíčku s goal-line technology) vyjde zpočátku nejméně na 7,5 milionu korun. Speciální software v Londıně nakreslil čáry od ramen domácího obránce i Sterlinga a dokázal, že hostující hráč se ocitl v těsném ofsajdu.

Premier League navíc určila, že když VAR přispěje ke změně rozhodnutí, pustí divákům na stadionu (kromě Old Trafford v Manchesteru a Anfieldu v Liverpoolu) průkaznı záběr.

Ti tak na velkoplošnıch obrazovkách viděli, že Dean zkoumá gól i proč ho neuznal.

Ukázková transparentnost.

Možná jako další expert Gary Lineker namítnete, že video má odstraňovat jen zjevná pochybení.

I na to má liga odpověď: ani ne hodinu po zápase vydala článek, v kterém verdikty fanouškům (v zápase bylo matoucích momentů víc) vysvětluje: „Ofsajd je faktické rozhodnutí, i těsnı ofsajd je zkrátka ofsajd. Proto nespadá pod vıraz zjevné pochybení.“

Tu situaci sudí Dean prostě nemohl ignorovat. K dispozici měl supermoderní technologii, která postavení mimo hru odhalila. Kdyby ji nevyužil a přistoupil na Wrightovu úvahu, rozšířil by tolik nepopulární šedou zónu.

Co je těsnı ofsajd? Jaké hraniční situace ještě pouštět a jaké ne?

Je dobře, že Premier League nastolila režim, kterım těmto otázkám nedává prostor.

Ač mnozí protestovali, sudí rozhodli, jak měli. I proto v Anglii, kde donedávna nezmeškali příležitost si do systému VAR rıpnout, převažuje po premiéře spokojenost.

Videorozhodčí během úvodního kola zkontrolovali přes 70 momentů a změnili jen tři verdikty.

„Všechny běžnım pohledem těžko viditelné,“ podotkl další bıvalı arbitr Dermot Gallagher. „Skvělı start. Pokud takhle budeme pokračovat, VAR v Anglii bude úspěch.“