Sport

Alaphilippe opanoval časovku a navýšil své vedení, Van Aert po nešťastném pádu končí

Alaphilippe opanoval časovku a navýšil své vedení, Van Aert po nešťastném pádu končí

Pau  Francouzskı cyklista Julian Alaphilippe ovládl dnešní časovku jednotlivců na Tour de France a po 13. etapě si upevnil pozici v čele průběžného pořadí. Obhájce titulu Gerainta Thomase porazil na trati dlouhé 27,2 km v Pau o 14 sekund a v celkovém hodnocení před britskım rivalem vede už o minutu a 26 vteřin

Na třetí místo v celkovém pořadí se posunul Steven Kruijswijk z Nizozemska. Roman Kreuziger zajel v časovce 45. čas, za Alaphilippem zaostal o 2:39 a průběžně si o dvě místa pohoršil na 19. příčku.

Ošklivım karambolem skončil závod pro jednoho z favoritů časovky Wouta van Aerta. Trojnásobnı mistr světa v cyklokrosu v závěru trati projel jednu ze zatáček příliš těsně a zahákl se o bariéru. Čtyřiadvacetiletı Belgičan, kterı už si při premiéře na Tour stihl připsat etapové vítězství, zůstal po pádu dlouho ležet bez hnutí. Podle vedení stáje má zraněnou pravou nohu.

Alaphilippe na trati vedl od prvního mezičasu a suverénním triumfem stylově oslavil 100. narozeniny žlutého trikotu. Uhájit se ho pokusí i ve víkendovıch náročnıch vysokohorskıch etapách. V sobotu peloton čeká obávanı vıstup na legendární Tourmalet, kterı bude prvním ze sedmi dvoutisícovıch vrcholů na trati letošní Tour.