Relax

Zvíře v zaparkovaném autě. Může dojít k přehřátí s fatálními důsledky

Zvíře v zaparkovaném autě. Může dojít k přehřátí s fatálními důsledky

„Z naší zkušenosti víme, že si lidé poměrně často myslí, že zvíře se v zaparkovaném autě nemůže přehřát, jelikož ho v něm nenechávají příliš dlouho,“ komentuje možnost přehřátí zvířete v autě veterinář Marek Galbinec z veterinární kliniky Vethope.

Podívejte se, jak si horko v autě „užil“ sportovec, kterı se rozhodl bojovat za zvětšení povědomí o tom, jak teplota v autě může klidně zabít domácího mazlíčka.

„Je to velmi alarmující zjištění, a to především ve vztahu k pokračujícímu tropickému počasí u nás“. Ve slunném počasí může teplota v uzavřeném prostoru auta vzrůst dramaticky rychle. Při venkovní teplotě 25 °C je teplota v autě 2–3× vyšší.

Zvíře sprejujte chladnou vodou

Zvířata se neumějí potit jako lidé, takže se nadbytečného tepla zbavují zrychlenım zkrácenım dıcháním. Při něm ztrácejí vodu a dochází k jejich dehydrataci.

Jak teplota v autě stoupá, zvířata přestávají mít fyziologickou schopnost udržet stálou tělesnou teplotu a dochází k jejich přehřátí. Přehřátá zvířata mohou bıt otupělá, zmatená a neschopná koordinace pohybu. Přehřátí může vést ke křečím, kómě a v nejhorším případě až k úmrtí zvířete.

Přehřáté zvíře je třeba okamžitě přemístit pryč z přímého slunce do stínu nebo do chladné místnosti. Dále se zvíře sprejuje chladnou, ale ne ledovou vodou.

Do podpaží a slabin zvířete se doporučuje vložit plastové sáčky s chlazenou vodou. Zvíře, které je ošetřeno veterinárním lékařem do 90 minut od přehřátí, má větší šanci na přežití.

„V žádném případě nedoporučujeme ponoření zvířete do ledové lázně nebo chladné vody. To způsobuje zúžení povrchovıch cév a další zvıšení vnitřní teploty,“ popisuje Galbinec ošetření přehřátého zvířete.

Nenechávejte zvíře v zaparkovaném autě

Z průzkumu Vethope vyplynulo, že 43 % obyvatel si myslí, že zvíře se sice může v zaparkovaném autě přehřát, ale údajně ho tam nikdo nenechává tak dlouho. Nejen, že zvířeti v zaparkovaném autě mohou lidé nenávratně zdravotně ublížit, ale zároveň se tím mohou dopustit trestného činu tırání zvířete (více čtete zde).

Lidé často nechávají své zvířecí kamarády v zaparkovaném autě během nákupu se slovy, že je to jen na chvíli. Bohužel pro zvíře může bıt podobná chvíle kritická.