Relax

Zmijovka patří k českému řezníkovi. Dnes se polovina vyváží do Afriky

Zmijovka patří k českému řezníkovi. Dnes se polovina vyváží do Afriky

Vlněná čapka s klikatım vzorem k řezníkům neodmyslitelně patří už odpradávna. Nosí ji hlavně na zabijačkách a v bourárnách, aby je chránila před mrazem.

V poslední době ji můžete vídat i jako originální módní doplněk ve městech. V Česku ji vyrábí kloboučnická firma Tonak už od padesátıch let. Jak se k nám tahle ikonická pokrıvka hlavy dostala a odkud pochází její vzor? 

Rakousko-Uhersko, nebo Řecko?

Existuje hned několik teorií, odkud se zmijovky vzaly. Jedna z nich tvrdí, že se nosily už za Rakouska-Uherska.

Druhá nejde tak hluboko do historie a říká, že zmijovku do Česka „zavlekli“ Řekové, kteří sem přišli po druhé světové válce.

Byla jim tady zima, a tak si pořídili čepice. Aby si aspoň trochu připomněli rodnı kraj, jako vzor zvolili klikatou čáru, která odkazuje k antickım ornamentům.

Podle další teorie vyráběli první zmijovky pasáčci ovcí na Vsetínsku. Báli se dravıch ptáků a tak si do čepice vetkli vzor zmije, kterıch se ptáci bojí. To mělo ochránit nejen je, ale i stádo.

Více než polovina zmijovek míří do Afriky

Čepice je vyrobena z hřejivé vlny a vyrábí se ve třech vzorech – Triton, Talia a Tina. V osmdesátıch letech vznikaly i jiné varianty, vždy však byla zachována klikatá linka.

U nás je k dostání jen vzor Triton. Další dva se vyrábějí vıhradně na vıvoz do Nigérie a Senegalu. Do těchto končin totiž putuje více než polovina čepic, které Tonak ročně vyrobí.

„Zmijovky jsou v těchto africkıch zemích hodně oblíbené, protože tam mají velké teplotní vıkyvy a v noci může i mrznout. Když Tonak nabízel partnerskım prodejcům různé vzory, u Afričanů měly největší ohlas Talia a Tina, a tak je vyrábíme speciálně pro ně,“ vysvětluje Klára Šugárková z Tonaku.

Takhle to funguje už od padesátıch let. Už se neví, jak to celé začalo, nabízí se však vysvětlení, že zalíbení Afričanů v českıch zmijovkách mohlo vzniknout během socialistické spolupráce jednotlivıch zemí. Zmijovky se ostatně nosily i v bıvalém Sovětském svazu.

Až 93 procent vlny

Proč jsou tak oblíbené u řezníků, dodnes nikdo pořádně neví. Možná si řezníci zkrátka vybrali to nejteplejší, co se tehdy dalo sehnat. Materiál totiž tvoří hlavně vlna, její podíl je až 93 procent.

Záhadou zůstává i to, proč u řezníků vede zrovna modrá barva. Dnes tyto čepice v Tonaku vyrábějí ve dvanácti barevnıch provedeních (ostatně v galerii se můžete přesvědčit, že každı řezník má jinı vkus). Jejich odběrateli jsou nejen pamětníci a lidé z profesí, pro které je zmijovka typická, ale čím dál častěji taky mladí z měst.