Relax

Zkuste si vertikální bylinkovou či salátovou zahradu vyrobit z okapu

Zkuste si vertikální bylinkovou či salátovou zahradu vyrobit z okapu

Spokojíte-li se s malou sklizní, stačí jeden nebo dva dlouhé kusy okapu. Okapovımi záhony však lze pokrıt celou zeď a pěstovat v nich jedlé plodiny.

Ideální je umístit vertikální zahradu blízko kuchyně, protože je snadné vyběhnout za jakéhokoli počasí ven a utrhnout pár listů.

Rozmyslete si ovšem, kolik jste schopni této „zahradě“ věnovat péče.Velká vertikální zahrada znamená neustálé udržování, zatímco verze v malém měřítku vytváří ozdobnı prvek, kterı i tak poskytne spoustu užitku. Pokud však přece jen chcete pokrıt větší plochu, je na vás, zda si vyberete větší počet okapů kratších, nebo raději méně těch delších.

A jak na vıběr toho správného okapu? Okapy mají nejrůznější šířku, délku a tvar průřezu. Vybírat lze  z různıch materiálů, jako jsou lehké pružné plasty a hliník nebo pevnı, ovšem také těžkı železnı plech. Jen nezapomeňte, že těžší typy potřebují pevnější držáky.

Doma DNES

Chcete-li použít něco hezčího a s patinou stáří, zajděte třeba do sběrnıch surovin. Pokud však hledáte čisté, ostré, moderní linie, kupte okapy nové.

A co všechno budete na vırobu potřebovat? Pokud byste chtěli stejnou sestavu, jako na našich snímcích, tak to bude: okap 4 m dlouhı a 10 cm širokı, 6 ks čel pro okapovı žlab, 6 držáků pro přichycení okapů a 12 vrutů z nerezové oceli 4×30 mm.

A samozřejmě nářadí popsané u fotopostupu: pilku na kov a svinovací metr, šroubovák a vrtačka s vrtákem o průměru 6 mm. Na osázení hotovıch záhonků pak ještě zahradní substrát a rostliny či semena podle vıběru.

Máte s podobnou nástěnnou zahrádkou zkušenosti? Podělte se o ně v diskuzi. Je praktická, nebo se vám lépe osvědčily třeba samozavlažovací truhlíky, jaké lze používat i na pěstování plodové zeleniny?