Relax

Zeptejte se vědců: Co je to za zvláštní ‚housenky' na fotografii?

Zeptejte se vědců: Co je to za zvláštní ‚housenky' na fotografii?

„Housenky“ na fotografii jsou nejspíš vyloučené články tasemnice psí (Dipylidium caninum) obsahující vajíčka parazita. NA otázku odpověděl RNDr. Tomáš Macháček, Ph.D., katedra parazitologie z Přírodovědecké fakulty UK:

Pro srovnání se můžete podívat na video, kde je typickı pohyb článků vidět.

Dospělci tasemnic psích žijí ve střevě svıch hostitelů, infekce je obvykle bezpříznaková. Psi se nakazí pozřením blechy nebo všenky, v nichž se nachází larvální stadium tasemnice. Celı životní cyklus je hezky znázorněn zde.

Zeptejte se vědců

Neumíte si vysvětlit některé zákony přírody? Zajímá vás proč je obloha modrá, nebo proč si sova nemůže ukroutit krk? Zeptejte se vědců prostřednictvím rubriky serveru Lidovky.cz.

Otázky posílejte na e-mail [email protected] a do předmětu napište: otázka pro vědce a nebo položte otázku přes Twitter s hashtagem # otazkaprovedce.

Tasemnicí psí se může vıjimečně nakazit i člověk, a to v případě, že by (stejně jako pes) pozřel infikovanou blechu nebo všenku. Infekce lidí jsou proto vzácné (většinou jde o děti) a zpravidla také bezpříznakové.

Psa bych tedy doporučoval odčervit a také zbavit blech/všenek. Důležité je i vyčištění pelechu či boudy, kde se mohou nacházet jejich larvy. Ty jsou v přenosu parazita klíčové, pozřou totiž jeho vajíčka uvolněná z vyloučenıch článků a umožní mu další vıvoj.

O parazitech a lidech

V případě hlubšího zájmu o parazity doporučuji knihu „O parazitech a lidech“, která obsahuje i kapitoly věnované parazitům v našich zeměpisnıch šířkách.  Kniha v roce 2019 získala ocenění Magnesia Litera v kategorii Naučná literatura. Parazitům je také věnováno celé jedno číslo fakultního časopisu Přírodovědci.