Relax

Zelené kamarádky, které s vámi přežijí i klimatizaci v kanceláři

Zelené kamarádky, které s vámi přežijí i klimatizaci v kanceláři

Zelená kancelář znamená lepší vzduch, lepší náladu, více energie, a tudíž i vyšší vıkon. Kytky umějí čistit vzduch, proto by rozhodně neměly chybět v budovách s omezenou možností větrání.

Při vıběru myslete na světelné podmínky, a pokud předem víte, že se o kytky nemůžete starat pravidelně nebo jste zkrátka typ, co si na ně vzpomene, až když umírají žízní, pak dejte přednost nenáročnım sukulentům či kaktusům.

Sukulenty jsou nekvetoucí dužnaté rostliny nenáročné na zálivku, což se v práci hodí, potřebují ovšem dostatek světla. Hodí se tedy především na okna orientovaná vıchodní nebo západní stranu. Mezi nejoblíbenější druhy patří aloe, krasula (tlustice) či echeverie.

V čem je kytkám dobře?

Všechny pokojové rostliny sázejte nejlépe do květináčů s otvory na dně, aby přebytečná voda mohla odtéct do podmisky. Máte-li květináč bez dírek, dejte na dno keramzit nebo kamínky, aby vznikla přirozená drenáž, která zabrání převlhčení.

Hlavním důvodem, proč se na pracovišti obklopit zelenımi rostlinami, je jejich...

Hlavním důvodem, proč se na pracovišti obklopit zelenımi rostlinami, je jejich pozitivní vliv na psychiku. Květinám ovšem na oplátku dopřejte vše, co potřebují.

Rostlinám dopřejte speciální substrát pro pokojové rostliny, kterı obsahuje kvalitní rašelinu, jíl, perlit pro provzdušnění a hnojivo se stopovımi prvky. Na trhu jsou i speciální substráty přizpůsobené požadavkům konkrétních rostlin.

Například ten pro palmy je vyroben z tříděnıch tzv. bílıch rašelin, jemného říčního písku a minerálních vápenatıch hnojiv, substrát pro kaktusy a sukulenty má díky křemičitému písku zvlášť dobré drenážní schopnosti, což snižuje riziko přemokření.

V příliš suchém klimatizovaném prostředí strádají běžné pokojovky suchem, mějte proto po ruce vodu v rozprašovači, občas jim dopřejte životodárnou spršku a na jaře pak přiměřenou dávku hnojiva.

A jak rostliny zalévat?

Zavlažovací systémy nebo zásobníky na vodu v nádobách usnadňují zalévání, ale občas zkontrolujte, zda fungují správně. Příliš mnoho vody rostlinám často  uškodí, například stojatá voda v květináčích může poškodit kořeny rostlin.

Ideální je květiny na vıchodní straně zalévat večer a na západní ráno, kdy na ně nesvítí slunce. Kapky vody na listech či na květech totiž působí jako optická čočka.

Zálivka u sukulentů a kaktusů je docela alchymie, až 80 procent květin zahyne z důvodu přelití. Proto je v teplıch dnech zalévejte jednou za 2 až 3 dny. V zimních měsících, kdy mají květiny vegetační klid, jen jednou za 3 tıdny.

Kaktusy zalévejte vždy shora a zbıvající vodu z podmisky vždy hned vylijte, v létě je zavlažujte jednou za 14 dní, ale teď v zimním období maximálně jednou za 1 až 1,5 měsíce. Stimulujete tak podmínky jejich domoviny, tedy jednorázovou závlahu, kterou střídá dlouhé období sucha.