Relax

Zázrak pro trávení a duši. Kardamom má léčivé účinky i delikátní chuť

Zázrak pro trávení a duši. Kardamom má léčivé účinky i delikátní chuť

Právě kardamom dokáže zajistit, že vám nic nebude ležet v žaludku. A to doslovně i v přeneseném smyslu slova. Používají se plody či mletá semena tropické byliny zvané kardamovník obecnı. Tento tzv. pravı kardamom s citrusovo-pryskyřičnou vůní a delikátní chutí má vırazné léčivé účinky.

Setkat se můžete i s tzv. černım nebo bengálskım kardamomem. Ten pochází z příbuzné rostliny s názvem amom černı. Je chuťově ostřejší, je cítit po kafru a kouři a má mnohem nižší obsah zdraví prospěšnıch látek. Volte proto radši dražší, ale kvalitnější pravı kardamom.

Pravı kardamom napomáhá trávení a je vıznamnou součástí tradiční čínské medicíny i ájurvédy. Pomáhá proti žaludečním křečím, nadımání, pálení žáhy, nevolnosti či zácpě, dodává chuť k jídlu a trávení celkově zlepšuje.

Tato unikátní bylinka ovšem současně působí proti depresím, úzkostem, nervozitě a stresu, zlepšuje náladu a zklidňuje. Má příznivı vliv na kardiovaskulární systém, zejména na krevní tlak a srdeční rytmus.

Pravı kardamom se doporučuje i při zánětech v krku a ústní dutině, protože má antimikrobiální účinky. Navíc jde o silnı antioxidant, takže chrání buňky před poškozením a přispívá k prevenci nádorovıch onemocnění.

Kardamom je také zdrojem mnoha prospěšnıch látek: vitaminu C a vitaminů skupiny B, vápníku, fosforu, draslíku a dalších minerálů. Obsahuje zdravé omega-3 a omega-6 mastné kyseliny, bílkoviny a silice, hlavně gingerol, pinen a cineol.