Relax

Zasněžená krása staré zahrady dokazuje, že citlivá obnova přináší radost

Zasněžená krása staré zahrady dokazuje, že citlivá obnova přináší radost

Právě Ferdinand Leffler, jeho kolegyně Zuzana Němečková a atelier Flera se totiž zhruba před deseti dvanácti lety podíleli na návrhu obnovy staré zahrady. „Majitelé měli při obnově domu i zahrady od počátku vıjimečně precizní přístup, při procházkách terénem se vše řešilo nikoli dvakrát, ale desetkrát,“ hodnotí projektanti smysluplnou spolupráci i po letech.

Největším úkolem bylo zachovat kouzlo staré pohádkové zahrady s řadou nádhernıch vzrostlıch stromů i přes  zakomponování řady novıch prvků, které si majitelé v zahradě přáli mít. Například biotopické jezero, ochlazovací káď sauny a velkorysé pobytové terasy v místech, kde nikdy dříve nebyly.

Bylo jasné, že zde bude potřeba pracovat čistě s původními materiály: žulou, sliveneckım vápencem a masivním modřínem. Ke spolupráci se nebáli přizvat vıtvarníky a místní umělce, jejichž díla dodala zahradě jiskru. Síť cest a cestiček vyřešili mlatem a stejně jako záhony je obroubili ocelovou pásovinou.

 Při procházce letní zahradou se dozvíte, jak zahrada vznikala:

Tato zahrada měla obrovské štěstí, že její obnova, stejně jako rekonstrukce domu, probíhala ve vstřícné atmosféře, kdy si všichni vycházeli vstříc. Povoláni byli ti nejlepší kameníci, kteří v cennıch rezervních zdrojích hledali staré ošlapané kamenné schody a dlažby s patinou, vıtvarníci, kteří pomohli s rekonstrukcí fasády, takže vypadá sice čistě a bez trhlin, ale přitom neztratila kouzlo starého domu. Podobně fascinující byla práce se dřevem.

„Akce, které probíhají spíše v atmosféře strachu a bez vstřícné spolupráce, končívají v půli cesty. Bez emocí a barevnosti. Zatímco ty, kde jsou sice jasně dané mantinely vzájemnıch vztahů, ale atmosféra je sdílná, přátelská a tvůrčí, plodí vıjimečná a dokonalá díla. Mluvím o domech i zahradách,“ říká Ferdinand Leffler.