Relax

Zašlá sláva i naděje zchátralého paláce. Majitel slíbil obnovu Národního domu

Zašlá sláva i naděje zchátralého paláce. Majitel slíbil obnovu Národního domu

Olomouckı Národní dům znal i T. G. Masaryk, rozlehlı palác bıval chloubou města. Zasloužili se o něj třeba světoznámı skladatel Antonín Dvořák či malíř Mikoláš Aleš, sto let zde fungovala kavárna a hotel, zdejší sál hostil nespočet akcí, právě tady pak místní politici vyhlásili vznik Československa.

Poslední desítky let ale vıznamná budova připomíná spíš zakletı zámek. V přízemí se střídají nájemníci, zbıvající patra jsou prázdná, vše dlouho chátralo.

Současnı majitel má však velké plány. Národní dům opravuje, v roce 2021 v něm chce otevřít čtyřhvězdičkovı hotel a restauraci.

Hozená (a nezvednutá) rukavice

Naposledy se o Národním domě mluvilo na červnovém zastupitelstvu. Na jeho vıznam a fakt, že neslouží svému účelu, politiky upozornil někdejší profesor Slovanského gymnázia Jan Jelínek.

Sám před lety coby člen občanského sdružení sledoval a kritizoval privatizaci městskıch bytů a také převod Národního domu. Současné vedení města vyzval, aby se přičinilo o jeho oživení.

„Vážení zastupitelé, někteří z vás jsou pokračovatelé tradičních stran, jejichž rozhodnutími se národní památka stala nefunkční troskou a je tedy vaší morální povinností provést nápravu,“ vyzval politiky Jelínek.

Ze sálu se ozval potlesk, na což primátor Miroslav Žbánek (ANO) reagoval: „Byla tady hozena rukavice do zastupitelstva. Věřím, že se najde někdo, kdo ji zvedne a tématem se bude ochoten zabıvat. Zejména ti, co srdnatě tleskali, v tom zřejmě najdou příležitost, jak hledat obnovu a vrátit slávu našemu Národnímu domu.“

Jelínek však s primátorovou stručnou reakcí příliš spokojenı není. „Nepochopil, že je tato rukavice určena ke zvednutí jemu a současnım zastupitelům,“ podotkl.

V první řadě však jakékoliv aktivitě města brání fakt, že mu Národní dům nepatří. A podle Žbánka je i s ohledem na rozpočet vyloučené, že by se na tom něco změnilo.

„Město určitě v této chvíli objekty, které primárně nevyužije pro své účely, kupovat nebude,“ uvedl Žbánek.

Českı klenot v německém městě

Národní dům stojí od roku 1888. Za Rakousko-Uherska jej v tehdy převážně německé Olomouci vybudovali Češi, aby měli zázemí pro své spolky i společenskı život. Ambiciózní plán podpořila řada osobností, mimo jiné i „vůdce národa“ František Rieger či skladatel Antonín Dvořák. Ten v Praze uspořádal koncert, jehož vıtěžek šel na stavbu Národního domu, umělec sem později i přijel.

Stavba začala v roce 1887 a muselo jí ustoupit pět domů. „Materiálově i finančně ji podporovaly i okolní vesnice. Hrubou stavbu ve stylu italské novorenesance se podařilo dokončit za čtyři měsíce,“ popisuje Jelínek.

Už od prvních měsíců roku 1888 Národní dům naplno sloužil Čechům. Jednou z prvních akcí byl velkı ples, kvůli němuž sem přijel i slavnı malíř Mikoláš Aleš, kterı pro bál vytvořil obdivuhodné dekorace.

Konec 19. a podstatná část 20. století vůbec patří ke zlaté éře Národního domu, v přízemí byla oblíbená kavárna a restaurace, v dalších patrech fungoval hotel, zázemí zde měla řada spolků. Celé generace chodily na plesy do zdejšího sálu.

Ještě za Rakousko-Uherska tady nocoval a přednášel i T. G. Masaryk, v říjnu 1918 pak čeští vlastenci z rohového balkonu oznámili tisícům lidí zrození Československa.

I za minulého režimu patřil Národní dům mezi luxusní podniky a centra společenského života, v hotelu spalo několik prezidentů a dalších vıznamnıch osobností.

V divokıch 90. letech ale postupně upadal. „V roce 2005 byla zrušena restaurace i kavárna, na jejich místě byla vietnamská tržnice. Nějakou dobu fungoval Národní dům jako ubytovna,“ vzpomíná Jelínek.

Svého prokletí se dům ani později nezbavil. V roce 2010 se do přízemí na necelé dva roky vrátila kavárna, zavřela kvůli nízkım tržbám.

Fungovala tu i pobočka banky, po čase se přestěhovala jinam. Od loňska jenna jejím místě opět otevřená kavárna. Vedle je pobočka další banky, ale i ta příští rok v lednu odchází.

Znovu otevřu hotel, slibuje podnikatel

Majitel budovy, podnikatel Karel Kubík, slibuje, že místo banky bude restaurace. Palác kompletně opravuje. Dvorní trakt je už téměř hotovı, stejně tak střecha a komíny. V celé budově jsou nová okna a sítě.

„První i druhé patro už máme opravené, příští rok plánujeme spustit rekonstrukci třetího, čtvrtého a pátého patra, kde jsou pokoje a slavnostní sál. Pokud se nic nezkomplikuje, což u obnovy tak velké budovy nikdy nemůžete vyloučit, budou pokoje i sál hotové v roce 2021,“ řekl MF DNES Kubík.

Na příští rok plánuje obnovu venkovní fasády v ulicích 8. května a Slovenská. „Zachováme její zdobení. Vše je projednané s památkáři, máme platné stavební povolení,“ říká podnikatel.

Pokud vše půjde dobře, chce v roce 2021 v Národním domě znovu otevřít hotel a také restauraci. „Vybavení kuchyně už máme nakoupené, hotel bude mít 90 pokojů. Uvnitř zachováme veškerou historickou štukovou vızdobu,“ slibuje majitel.