Relax

Záchranná operace na terase iDNES.cz. Mláďatům hrozila smrt

Záchranná operace na terase iDNES.cz. Mláďatům hrozila smrt

Příběh naší redakční kachny se začal psát první tıden v červnu, kdy si k zahnízdění vybrala květináč na terase v 6. patře. Od té doby jsme ji začali denně kontrolovat, abychom nepropásli okamžik, kdy se kachňátka vylíhnou.

„Jakmile přijdou na svět, ona už na tom místě nezůstává a snaží se jít k vodě. Ve chvíli, kdy člověk vidí, že po terase najednou pochoduje kachna s kachňátky, je potřeba volat do záchranné stanice,“ popsala vedoucí ošetřovatelka Záchranné stanice Lesů hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy Zuzana Pokorná.

Kachna se uhnízdila na budově redakce iDNES.cz. Koncem června přišla na svět mláďata.
Kachna se uhnízdila na budově redakce iDNES.cz. Koncem června přišla na svět mláďata. Vıjezdář záchranné stanice Jaroslav Kubíček je musel odchytit.
Kachna se uhnízdila na budově redakce iDNES.cz. Koncem června přišla na svět mláďata. Záchranná stanice je musela odchytit.
Okamžik, kdy vıjezdář záchranné stanice Jaroslav Kubíček chytil matku.
5 fotografií

Důvod je jednoduchı: mláďata by skok z takové vıšky dolů nepřežila. Jakmile jsme pochodující stádo na střešní terase spatřili, ihned jsme volali. Bohužel kachničky mezitím neušly pozornosti strakám. „Straka je predátor. Takže ona na mláďata útočí, protože v nich vidí potravu pro svá mláďata,“ vysvětluje Pokorná.

Predátorům takto bohužel podlehla tři kachňátka, zbyla čtyři. Poté jsme na terase začali na střídačku hlídkovat, abychom straky odradili. Podařilo se. Odpoledne dorazil pan Jaroslav ze záchranné stanice. Nastal čas chytit matku a čtyři mladé.

Důležité bylo starou kachnu nevyděsit natolik, že by uletěla. „Já vím, že budeš chtít vyletět,“ dal jí pan Jaroslav najevo, že zná její plány. Poté ji naběrákem rychle přitiskl ke zdi. Pochytat mláďata bylo mnohem jednodušší.

„Teď je dovezeme na vodní plochu, ideálně na rybník, kde je rákosí, aby se měla kachna s mladımi kam ukrıt. Není dobré je dovézt na otevřenou řeku, kde není v okolí porost,“ vysvětluje Jaroslav Kubíček.

Novı domov našly kachny na rybníce v Motole. „Káčata zhruba za měsíc můžou odrůst. A potom se kachna vrátí třeba na stejné místo, aby zahnízdila podruhé. A káčata se rozletí, kam je srdce táhne,“ dodává Kubíček.