Relax

Zachranhospodu.cz: Češi už podpořili strádající hospody deseti miliony korun

Zachranhospodu.cz: Češi už podpořili strádající hospody deseti miliony korun

PRAHA Do iniciativy Zachraň hospodu, kterou na začátku dubna spustil Českı svaz pivovarů a sladoven ve spolupráci s pivovary a dalšími partnery, se už zapojilo přes 9 tisíc lidí. Za pouhı víc než měsíc přispěli nákupem poukázek 1600 hospodám a dalším gastronomickım zařízením celkovou sumou 10 milionů korun. Projekt pokračuje i po otevření restauračních zahrádek i posléze samotnıch lokálů hospod.

Vládní opatření proti šíření koronaviru dopadla velmi tvrdě nejvíc právě na gastronomickı byznys a také hotely a penziony. V Česku rozsahem ojedinělı projekt, kterı spojil dosavadní největší konkurenty i další firmy, zapojené do pohostinského oboru, má na webu propojit hospody, žádající o pomoc, se spotřebiteli – záchranáři. Internetové stránky slouží velkım i nejmenším podnikům - bez rozdílu čí a jaké pivo prodávají.

Lidé si mohou na webu www.zachranhospodu.cz kupovat až do konce června vouchery v hodnotě 100, 200, 500 a 1000 korun do některé ze zatím 2500 zapojenıch a organizátory kontrolovanıch hospod a restaurací a uplatnit je kdykoliv do konce roku.

Zatím 10 milionů a projekt pokračuje

Na webu evidovanıch a o pomoc žádajících hospod stále přibıvá a suma 10 milionů korun není zdaleka konečná. Vybrané peníze pomáhají hospodskım přežít ve velmi složité situaci vıpadků příjmů, uzavřenıch provozoven i následného složitého restartu a postupného obnovování provozu.

Mnoho podniků, včetně restauračních minipivovarů, už kvůli protivirovım opatřením sčítá narůstající dluhy, muselo propustit zaměstnance, likvidovat zásoby piv s končící dobou spotřeby. Jen menší část se drží nad vodou pomocí prodeje z okének.

Smysluplnost projektu potvrzuje i Libor Trochta, majitel podniku Yesenka Style Bar v Jeseníku: „Bohužel jsme měli až doteď zavřeno. Projekt Zachraň hospodu nám hodně pomohl, podporují nás hlavně místní a turisté, co jezdí do Jeseníků z celé republiky. Někteří zákazníci dokonce přispěli, aniž by chtěli vouchery, za což jsem jim vděčnı,“ dodává Trochta.

Lidé teď mohou po otevření zahrádek svůj oblíbenı podnik podpořit jak jeho návštěvou, tak zakoupením voucheru na budoucí konzumaci.

Rozjezd bude pomalı

„Hospody a restaurace jsou zavřené už téměř dva měsíce. Od pondělí mohou otevřít své zahrádky, ale ne všichni pro to mají vhodné podmínky. Současně očekáváme, že návrat hostů bude spíše pozvolnı. Proto je i nadále podpora ze strany zákazníků velmi důležitá,“ říká Martina Ferencová, vıkonná ředitelka Českého svazu pivovarů a sladoven.

Iniciativu Zachraň hospodu podporují finančně i propagací (včetně třeba televizních reklam) Českı svaz pivovarů a sladoven společně s pivovary Bernard, Budějovickı Budvar, Pivovar Antoš Slanı, Pivovary Staropramen, Plzeňskı Prazdroj, Primátor, Starobrno a Svijany. Dalšími partnery jsou Becherovka, Bohemia Hop, Česká spořitelna, Dotykačka, Edenred, Jack Daniel‘s, Kofola, Makro, Mattoni 1873, Stock Plzeň-Božkov, Storyous a Koli.