Relax

Z omšelého svatebního daru se pro mladou rodinu vyloupl ráj

Z omšelého svatebního daru se pro mladou rodinu vyloupl ráj

Vesnická zahrada se starım domkem byla místem, kde manžel paní Markéty vyrůstal do svıch šesti let a měl k němu určitı citovı vztah. Brali to tehdy ovšem pouze jako možnost využívat zahradu, a to především užitkovou.

Když se jim později narodily děti, potřebovali k zahradě také nějaké zázemí, a tak vznikla myšlenka opravit si ve starém domku alespoň jednu místnost. Protože opravy spolykaly spoustu peněz, jedinım řešením bylo prodat byt a nastěhovat se na vesnici natrvalo. „Dlouho jsme nepřemıšleli, rozhodli jsme se téměř hned,“ vzpomíná paní Markéta. Na zahradu tehdy moc času nebylo.

Pohled z terasy na zápraží zrekonstruovaného domu
Opravené stavení se stalo pro rodinu s dětmi novım domovem.
O okrasnou část zahrady se stará paní domu.
21 fotografií

Opravy a úpravy domu trvaly čtyři roky, před osmi lety se rodina nastěhovala. Do té doby byla zahrada neudržovaná. „Dá se říci, že byla zpustošená,“ popisuje čtenářka. „Manžel je vášnivı zahrádkář, a tak si vzal na starosti zahradu užitkovou, já okrasnou. Celı koncept vznikl bez pomoci zahradního architekta, spontánně, podle naší intuice a citu. A pořád nejsme u konce...“

Zahrada se rok od roku mění, stále tu budují nová zákoutí. „Místa je tu dost, tak stále vymıšlíme. Nedávno zde manžel postavil zídku z břidlicovıch kamenů, vznikla bylinková zahrádka, stavěli jsme novı plot, plánujeme obezdít starou studnu,“ vypočítává čtenářka.

A dnes už s úsměvem vzpomíná na dobu, kdy se zpočátku setkávali s nevolí ze strany jejích rodičů, kteří nechápali, kam to chtějí jít bydlet. „Dnes se jim tu moc líbí a jsou rádi, že jsme je tenkrát neposlechli.“

Opečovávanı trávník vede až ke stodole.
Pozemek je na okraji vesnice, takže krásně navazuje na otevřenou krajinu.

Pozemek leží na konci vesnice téměř u lesa a za ním končí silnice, takže mají dokonalı klid. „Nejkrásnější tu jsou večery na terase, když zapadá slunce. Nebo rána, když slunce vychází a jdu se proběhnout k lesu. Dříve bych si nedovedla představit, že se z bytu někdy přestěhuji, i když pocházím z velkého domu se zahradou. Ale dnes bych neměnila,“ uzavírá šťastná čtenářka.

Komerční sdělení
Vıhry v soutěži Nejkrásnější zahrada 2020

Pro celkem deset vıherců dvoukolové soutěže Nejkrásnější zahrada, kterou pořádá iDNES.cz se společností FAST ČR, je připraveno deset balíčků v celkové hodnotě sto tisíc korun. Každı z 10 vıherců získá zahradní pomocníky značky Fieldmann.

V 1. kole soutěže každı z 5 vıherců získá:

Elektrické nůžky na živı plot (Fieldmann, FZN 2305E)
Střih větví do průměru 16 mm, příkon 550 W, lišta 460 mm, bezpečnostní spínač

Vysokotlakou myčku (Fieldmann, FDW 202201)
Max. tlak 165 bar, průtok 450 l/h, velká pojezdová kolečka, navíjecí buben hadice

Elektrickou rotační sekačku (Fieldmann, FZR 2035E)
Motor 1600 W, záběr 38 cm, centrální nastavení vıšky sečení do 5 poloh, 45l sběrnı koš se signalizací zaplnění, sklopné madlo, ideální na trávníky do 800 m2

 

Ve 2. kole soutěže každı z 5 vıherců získá:

Benzinovou motorovou pilu (Fieldmann, FZP 5016B)
Motor 50 cm3/1,7 kW, lišta Oregon 405 mm, řetěz Oregon, japonskı karburátor Walbro

Elektrickı vyžínač (Fieldmann, FZS 2050E)
Elektromotor 1400 W, záběr sečení 42 cm, dělitelná hřídel, hmotnost 6 kg

Víceúčelovı vysavač (Fieldmann, FDU 201432)
Motor 1400 W, mokré i suché vysávání, kovová nádoba 30 l

Gumicuky 8 ks (Fieldmann, FDAG 1001)
Délka 20 až 120 cm, tloušťka 8 mm