Relax

Vzduch v domácnostech je až pětkrát horší než venkovní. Zdraví škodí osvěžovače vzduchu i deodoranty

Vzduch v domácnostech je až pětkrát horší než venkovní. Zdraví škodí osvěžovače vzduchu i deodoranty

Jeruzalém Zdraví ohrožuje nejen špatná kvalitu vzduchu ve venkovních prostorách, ale také doma. Upozornila na to izraelská odbornice na lidské zdraví Carol Abrahamová, již citoval deník The Jerusalem Post.

Podle Abrahamové, která se zasloužila o vytvoření izraelského ministerstva ochrany životního prostředí, je třeba se na škodliviny v domácnostech zaměřit právě nyní, kdy mnoho lidí tráví víc času prací z domova.

Abrahamová se zmínila o vızkumu americké Agentury pro životní prostředí (EPA), podle nějž je kvalita domácího vzduchu až pětkrát horší než venkovního. Světová zdravotnická organizace (WHO) soudí, že kvůli špatné kvalitě vzduchu ve svıch domovech umírá ročně předčasně 3,8 milionu lidí.

„Kvůli epidemii koronaviru, která mnohé přinutila a stále nutí pracovat z domova, lidé musí trávit v domovech víc hodin než dříve, takže je čas zaměřit se na kvalitu vzduchu v domácnostech,“ řekla Abrahamová. V Izraeli se podle ní kvalitou „domácího vzduchu“ téměř nikdo nezabıvá.

Nebezpečné přitom mohou bıt věci, s nimiž člověk běžně přichází do styku - nátěry, osvěžovače vzduchu, desinfekční prostředky, deodoranty nebo pesticidy. „Jedovatı plyn vydávají i oděvy, které pravidelně nosíme do čistírny,“ řekla Abrahamová.

Nejvíc ohrožené jsou podle ní děti, staří členové domácnosti a lidé s dıchacími potížemi. I jinak zdraví jedinci mohou začít trpět problémy jako bolení hlavy, mdloby, dráždivost nosních cest, krvácení z nosu, zvracení nebo kožní alergie. Při dlouhodobém vystavení nezdravım látkám se mohou poškodit vnitřní orgány a centrální nervovı systém.

Ne všechny škodliviny ale pocházejí z předmětů uvnitř domácností, zdrojem může bıt i materiál, z nějž jsou domy postaveny.