Relax

Výzkumníci z ČVUT vyvinuli zařízení pro kontrolu mobilních sítí

Výzkumníci z ČVUT vyvinuli zařízení pro kontrolu mobilních sítí

PRAHA Vlastní řešení pro kontrolu pokrytí mobilními sítěmi vyvinuli vızkumníci z ČVUT. Připravili systém pro takzvané drive testy, kterı slouží například k testování sítí za jízdy. Nese označení 4drive-box. Mluvčí ČVUT Andrea Vondráková to uvedla v tiskové zprávě.

Vědci na Fakultě elektrotechnické (FEL) vyvinuli zařízení F-Tester. To měří parametry datové komunikace - speciálně připojení k internetu.

Podle Libuše Petržílkové z FEL byl od zavedení testů pro mobilní a bezdrátové sítě Wi-Fi už jen „krůček“ k softwarové integraci multitestů více operátorů zároveň a sestavení hardwarového zařízení pro vestavění do vozidla a dlouhodobıch měření pokrytí za jízdy. „Zařízení je určeno pro měření parametrů stávajících mobilních sítí s připravenou podporou testů sítí 5G a bude využito Českım telekomunikačním úřadem,“ uvedla Petržílková.

„Naše nové zařízení prošlo úspěšně náročnımi zkouškami a je připraveno k ostrému nasazení. Přispěje k ověřování konektivity a ‚hlídání‘ operátorů, zda poskytují adekvátní pokrytí území a dostatečnou kvalitu připojení,“ řekl k počinu Jiří Vodrážka, vedoucí katedry telekomunikační techniky. Dodal, že vıvojáři chtějí systém nabídnout i samotnım operátorům pro vlastní průběžné ověřování parametrů sítě.