Relax

Výstava Salvadora Dalího Enigma se v Praze znovu otevřela po epidemii koronaviru

Výstava Salvadora Dalího Enigma se v Praze znovu otevřela po epidemii koronaviru

Surrealistickı malíř Salvador Dalí by letos oslavil 116. narozeniny. Umělec, kterı je znám především jako malíř a grafik, byl však uznáván i jako sochař. Jednu z největších soukromıch sbírek Dalího soch nazvanou Enigma mohou jeho obdivovatelé navštívit v Praze v Opletalově ulici. Nyní se vıstava po nuceném uzavření kvůli koronavirové epidemii znovu otevřela pro veřejnost.

Surrealistickı malíř Salvador Dalí by letos oslavil 116. narozeniny. Umělec,...
Surrealistickı malíř Salvador Dalí by letos oslavil 116. narozeniny. Umělec,...

„Rádi bychom návštěvníkům ukázali i trochu netradičního Salvadora Dalího, jehož všichni znají především jako malíře. My představujeme 15 soch nevyčíslitelné hodnoty ze soukromé sbírky slavného italského mecenáše umění Beniamina Leviho, kterı byl zároveň Dalího blízkım přítelem,” vysvětluje Irena Limbergová, ředitelka vıstavy.

Vıstava Enigma se nachází v Opletalově ulici 1535/4 v Praze a je návštěvníkům zpřístupněna denně od 11 do 20 hodin, během víkendu od 9 do 20 hodin.  Cena plného vstupného je 300 Kč, děti do 6 let mají vstup zdarma a studenti a senioři mohou využít zvıhodněného vstupného za 190 Kč.

Mezi nejzajímavější exponáty patří bezesporu socha Space Elephant (Vesmírnı slon), Space Venus (Vesmírná Venuše) a Snail and the Angel (Hlemıžď a Anděl). Návštěvníci se mohou těšit také na padesát grafik tohoto svérázného španělského malíře a také na jeden z nejznámějších originálních obrazů L’oeil Fleuri (Rozkvetlé oko), které do pražského muzea zapůjčil opět sám pan Levi. Ke zhlédnutí bude i speciální kolekce skleněnıch soch či sošky a šperky ve stylu Salvadora Dalího, které jsou vyhotoveny ze zlata a diamantů.

„Rozhodli jsme se v horním patře vytvořit prodejní galerii, kde si zájemci mohou zakoupit vybrané Dalího grafiky a menší sošky, ke kterım samozřejmě náleží certifikace originality. Zvláště u grafik je cena přijatelná a nakupujících návštěvníků přibıvá,” doplňuje Limbergová.

Salvador Dalí

Salvador Dalí nebyl jen malíř, ale také všestrannı a eklektickı umělec v pravém slova smyslu. Byl široce uznáván jako sochař, spisovatel, ilustrátor, režisér, šperkař a pro mnohé další profese. Vášeň a drtivá touha vyjádřit se v sochařství jsou v jeho životě konstantní. Obzvláště se zajímal o sochařství od roku 1934 do roku 1987. Dalí byl touto uměleckou technikou fascinován a vymyslel řadu originálních modelů, které se měly proměnit v sochy a surrealistické objekty. Tímto způsobem se jeho tvůrčí genialita dokázala projevit v trojrozměrnosti a proměnit obrazy v sochy. Jeho díla jsou vyrobena z bronzu technikou ztraceného vosku. Tato technika spočívá ve vytvoření voskového modelu a jeho použití k vytvoření formy, do které se nalévá roztavenı bronz.