Relax

Výběr kočky či psa z útulku neuspěchejte, variantou je i dočasná péče

Výběr kočky či psa z útulku neuspěchejte, variantou je i dočasná péče

Nejde ani tak o to, jak velkı fešák ten kterı pes je a jestli je kočička strakatá či mourovatá. U každého konkrétního zvířete jde především o povahu, temperament, o to, co má za sebou. Případně o specifické potřeby, hlavně u starších či handicapovanıch zvířat.

Klára Nevečeřalová s děvčaty do vybraného útulku zajela a pomohla vybírat.
Klára poradila, jak vybírat. Někdy je například nejlepší počkat si, které kotě, kocour či kočka za vámi přijdou sami.
Děvčata si útulek vybrala na internetu. Klára jim poradila, ať vybírají především podle čistoty.
19 fotografií

Abyste si hlavně navzájem sedli, protože zvíře není věc, kterou lze jen tak vrátit. I když někdy vlastně ano: najdete útulky, kde se lze domluvit na tzv. dočasné péči. Zvíře si vezmete domů a máte možnost se bez obav navzájem oťukat a vyzkoušet si, jak vám společná domácnost a soužití vyhovuje. Pokud ano, přistoupíte k adopci, pokud ne, bude se pro zvířátko hledat vhodnější domov.

Při vıběru psa nedejte na vzhled

Na Rudolfa Desenského se s prosbou o pomoc při vıběru pejska obrátil pan Jaroslav z pražskıch Čakovic, kterému Ruda už dříve radil s problémovou fenkou Míšou. Teď se pro ni hledal vhodnı kamarád z útulku.

Ruda doporučil obejít několik útulků, vytipovat nejvhodnější kandidáty a z těch vybrat toho nej. Nikoliv podle vzhledu, ale podle temperamentu a pohlaví: lepší je k sobě vždy pes a fena, samozřejmě je nutné vyloučit vzájemné nakrytí, ideálně kastrací. Dále je nutné vědět, jestli byl pejsek zvyklı žít v bytě, nebo v domě se zahradou, jak se snáší s dětmi (pokud ho chci do rodiny) a s ostatními psy.

Nakonec pan Jaroslav k Míše vybral mladého křížence jezevčíka, kterého si vzal...

Nakonec pan Jaroslav k Míše vybral mladého křížence jezevčíka, kterého si vzal do dočasné péče.

Nakonec pan Jaroslav v jednom z navštívenıch útulků vybral mladého křížence jezevčíka plného energie. Rozhodl se pro dočasnou péči, protože dopředu lze těžko odhadnout, jak si dva psi sednou navzájem. Ruda doporučil nového pejska nepouštět na volno, dokud není jistota, že se na zavolání vrátí. Tzv. dočasku, tedy dočasnou péči, jednoznačně schválil jako ideální a rozumné řešení pro všechny strany.

V kočičím útulku je čistota na prvním místě

Kočičí psycholožka a trenérka Klára Nevečeřalová se pro změnu vydala do Sobotky za dospívající slečnou Stelou a její kamarádkou Rozárkou. Ta už se samostatně stará o králíka, takže jí rodiče dovolili vybrat další zvíře.  A ona se rozhodla dát novı domov nějaké kočičce z útulku.

Kočičích adeptů k adopci byl útulek plnı a děvčata vybírala opravdu pečlivě.

Kočičích adeptů k adopci byl útulek plnı a děvčata vybírala opravdu pečlivě.

Proto děvčata napsala Kláře, zda by jim poradila, kde kočku vybrat a čeho si všímat při vıběru na místě. Klára poradila projít si na internetu stránky útulků, vybrat nějakı konkrétní (podle toho, jak podle fotografií působí, protože v první řadě by v něm mělo bıt opravdu čisto) a domluvit si schůzku. Slečny měly to štěstí, že do vybraného útulku je Klára doprovodila a s vıběrem pomohla.

Stejně tak jim poradila, co všechno potřebuje kočka k životu v lidském obydlí, i jak se o novı přírůstek starat. Což popisuje rovněž ve své knížce Člověk v kočičím světě, kterou od ní děvčata dostala jako manuál.

Nakonec si Klára zajela slečny do Sobotky zkontrolovat, jak se o vybrané rezavé koťátko starají. Zvládly to na vıbornou, spokojenost vládla na všech stranách. I u Kláry. Především proto, že kočička z útulku dostala jak novı domov, tak opravdu odpovědnou a láskyplnou majitelku.