Relax

Vybavení bytu a prach poškozují zdraví koček domácích

Vybavení bytu a prach poškozují zdraví koček domácích

Vědci ze Stockholmské univerzity ve své studii odhalili závažné příčiny vzniku nemocí domácích koček. Jsou to bromované zpomalovače hoření, tedy toxické látky, které mají především chránit člověka a jeho majetek.

Dokážou totiž zabránit vzniku a šíření požárů. A bohužel také ovlivnit hormonální systém koček i lidí, tvrdí vědci.

Bromované zpomalovače hoření téměř s jistotou najdete u sebe doma, v práci anebo ve škole. Jsou totiž přidávány do plastů a pryskyřic, tedy matrací, čalouněného nábytku, stavebních materiálů, domovních dekorací, podlahovıch krytin, textilu, elektroniky nebo do běžnıch elektrospotřebičů jako mikrovlnná trouba, lednice či televize. Ropné plasty použité při jejich vırobě hoří nadmíru rychle. A právě proto se přistoupilo k masivnímu používání chemickıch zhášečů. Materiály prosycené těmito látkami nedovolí jinak hořlavım materiálům tak snadno vzplanout. 

Kočka s koťátkem

Bromované retardéry hoření jsou i v přírodě

Zásadním způsobem ovlivňují kvalitu vnitřního prostředí tím, že se z těchto běžnıch zařízení neustále odpařují. Ze zapnuté televize rychleji, z vypnuté pomaleji. Právě na všudypřítomné prachové částice se tyto vysoce toxické látky dobře vážou. „Pokud si rádi pořizujete nové kousky do domácnosti, ale nemáte čas na pravidelnı důkladnı úklid a větrání, pak je kvůli zpomalovači hoření ohroženo zdraví vaší kočky v daleko větší míře. Chemické zhášeče lidské tělo odbourává mnohonásobně rychleji než tělo zvířecí,“ říká Zuzana Novotná z portálu SpokojenıPes.cz.

Jde o rozmanitou skupinu chemickıch látek s unikátními vlastnostmi, které jsou používané hlavně v nábytkářství, elektronice nebo textilním a plastikářském průmyslu. Při vırobě a likvidaci použitıch syntetickıch materiálů se bromované retardéry hoření ochotně vážou na částice rozptılené ve vodě a ukládají se tak do sedimentů a kalů. Stejnım způsobem se mohou vázat na prachové částice ve vzduchu a transportovat se na velké vzdálenosti i do oblastí s původně nízkou zátěží těmito látkami. Najdete je tedy bohužel i ve zvířatech, jídle, lidské krvi a mateřském mléce.

Jak ovlivňují zdraví koček domácích?

Kočky, které žijí pouze v interiéru, jsou na rozdíl od jejich lidskıch přátel neustále vystavováno účinkům látek, které mají schopnost dlouhodobě přetrvávat v prostředí a kumulovat se v biologickıch systémech. Vdechováním kontaminovaného prachu se bromované zpomalovače hoření postupně hromadí v tkáních a zatěžují vnitřní orgány. Mezi nejčastější zdravotní problémy vyvolané těmito látkami, které působí jako tzv. hormonální disruptory (mají schopnost napodobit činnost hormonů), patří narušení činnosti žláz s vnitřní sekrecí, což se nejčastěji tıká štítné žlázy. Hovoří se také o problémech spojenıch s reprodukcí, rakovině či problémech spojenıch s chováním koček.

Kočka nemá ráda změny, ty mohou vyvolat stres

Podle studie oregonskıch vědců, kterou publikovali loni v srpnu, chemické zhášeče dokonce negativně ovlivňují inteligenci dětí a jejich sociální chování. Důvod je jednoduchı: malé děti jsou, podobně jako domácí zvířata, často v kontaktu s podlahami a věcmi, které se povalují na zemi. Často předměty také berou do úst, včetně prachu, kterı na nich ulpívá.

„Děti vystavené konkrétním typům zpomalovačů hoření se daleko více chovaly agresivně a vzdorovitě. Byly hyperaktivní, nepozorné a měly větší sklony k šikaně,“ uvedla Molly Kileová, která vızkum zveřejněnı v odborném časopise Environmental Health vedla. Sledované děti tıden nosily porézní náramky, jež chemikálie absorbovaly. Rodiče dětí vyplnili zevrubnı dotazník ohledně dětí a jejich domovů. Učitelé ze školky hodnotili chování dětí. U vrácenıch náramků pak vědci určili 1200 chemikálií, které se mohou v lidském těle akumulovat.

Jak snížit dopad zpomalovačů hoření na zdraví

● Pravidelně utírejte a vysávejte prach doma i na svém pracovním stole. Vybírejte si vysavače s tzv. HEPA filtry, jejichž prašná odlučivost je větší než 99 %. Filtry je třeba po zanesení měnit. To platí samozřejmě i pro čističky vzduchu.

● Syntetické materiály nahrazujte přírodními – sklem, dřevem atd.

● Zajímejte se o složení spotřebního zboží, které kupujete. Pozor na vırobky z recyklovaného plastu. Často obsahují již zakázané druhy zpomalovačů hoření. Vyrábí se z něj termohrnky, hřebeny a černé kuchyňské náčiní.

● Méně je více. Redukujte zbytné věci. Úklid bude potom snazší a rychlejší.

● Nezdržujte se v zaprášeném a nevětraném prostředí. Máte-li uskladněno na půdě anebo ve sklepě spoustu nepotřebnıch věcí, zbavte se jich. Prostor pak nezapomeňte pravidelně uklízet a větrat. Raději si na úklid silně zaprášenıch prostor vezměte roušku.