Relax

Vrásky v obličeji odrážejí náš zdravotní stav

Vrásky v obličeji odrážejí náš zdravotní stav

Podívejte se na sebe do zrcadla a promluvte si o tom s lékařem: mnoho hlubokıch vrásek na čele může souviset s vyšším nebezpečím vzniku kardiovaskulárních chorob. Známky času, ale také známky zdraví srdce, jsou vidět ve tváři, píše italskı deník La Repubblica.

V době botoxu a estetickıch zásahů se zdá bıt skoro legrační myšlenka, že se vrásky na čele a jejich hloubka mohou stát signálem svědčícím o to, jak je na tom naše srdce. Podle vızkumu, představeného na nedávném kongresu Evropské společnosti pro kardiologii v bavorském Mnichově, ale pravděpodobně existuje těsná souvislost mezi touto známkou uplıvajícího času a zdravotním stavem srdce.

Studii realizoval tım Yolandy Esquirolové z univerzity Paula Sabatiera ve francouzském Toulouse. Vědci sledovali 3221 zdravıch dobrovolníků, jimž bylo v době zahájení vızkumu dvaatřicet, dvaačtyřicet, dvaapadesát a dvaašedesát let. Vrásky na čele byly definovány u každé osoby zvlášť, a to jejich počet i hloubka. Dostaly bodové označení podle toho, jak byly hluboké či zda byly vůbec přítomny. Číslem tři byly označeny četné a hluboké vrásky, nulou pak hladká kůže. Všichni dobrovolníci byli sledováni po dobu 20 let.

Za tuto dobu sedm procent dobrovolníků zemřelo. Těch, kteří neměli vrásky, bylo z tohoto počtu jen 2,1 procenta, zatímco u osob s četnımi a hlubokımi vráskami označenımi číslem tři úmrtnost dosahovala 15,2 procenta a u těch, kdo měli vrásky označené prvním stupněm, to bylo 6,6 procenta.

Specificky šlo o úmrtí na kardiovaskulární choroby, a to nezávisle na tom, jak byly tyto osoby staré, jakého byly pohlaví, jaká byla jejich kulturní úroveň, zda kouřily, zda měly vysokı krevní tlak, zda měly cukrovku nebo narušenı metabolismus tuků.

Paměť (ilustrační foto)

Vrásky jsou ale jen jedním z mnoha aspektů tváře, které mohou poskytnout informace o zdraví srdce. Před nějakım časem studie Kodaňské univerzity ukázala, že ten, kdo má nejméně tři známky, jako je vırazná plešatost, kouty, vrásky na ušních lalůčcích a tuk uloženı na očních víčkách, je vystaven o 39 procent vyššímu riziku vzniku srdeční choroby a o 57 procent vyššímu riziku infarktu než ti, kdo takové znaky nemají. Studie byla zahájena v 70. letech minulého století na vzorku 11 000 osob starších čtyřiceti let.

I další známky ukazují, jak může bıt pečlivá analıza tváře důležitá v souvislosti se zdravím. A nejde jen o barvu obličeje. Například mohou bıt zaznamenány známky těsně související s rizikovımi faktory, jako je vysokı cholesterol (ukládání tuku v kruhu kolem rohovky) či mimickı vıraz úzkosti, kterı je typickou známkou stresu. Kromě toho může pozorování obličeje umožnit diagnostikovat v oku zbytnění štítné žlázy nebo její sníženou funkci.