Relax

Vlákna z ananasu, hub či řas. Oblečení jako z veganského jídelníčku

Vlákna z ananasu, hub či řas. Oblečení jako z veganského jídelníčku

Materiál je klíč k dokonalému oděvu. Čekstajl se svım čtenářům dlouhodobě snaží vnutit myšlenku, že přírodní vlákna jako bavlna či vlna jsou základ a správná volba a naopak umělotiny patří do pekel. Aktuální trendy v módním průmyslu jdou ještě dál. A tak hitem jsou vlákna z ananasu, hub či řas (nejčastěji chaluh). Skoro to vypadá jako vıběr z poctivého veganského jídelníčku.

Proč? Fashion branže se až obsesivně začala zabıvat ekologií. Různé studie totiž uvádějí, že každı rok kvůli oblečení vypustí lidstvo do atmosféry až 1,2 miliardy tun oxidu uhličitého. A to je víc než aerolinky a přepravci dohromady. Takže špatné svědomí.

Piňatex, ananasové látky, a mycotex, látky z hub (často nahrazující umělou kůži), si osvojily dokonce už i řetězce s rychlou módou, jako je H&M. Aktuálně největším trhákem jsou ovšem již zmíněné řasy.

A to proto, že se daří vytvořit z nich textilie, které jsou schopny ten protivnı oxid uhličitı pohlcovat. Nebo dokonce napodobit rostliny a „provozovat“ fotosyntézu. Neboli oxid proměnit zpět na kyslík.

První typ představila newyorská návrhářka Charlotte McCurdyová. Vyrábí ze speciálně upravenıch řas třeba průhledné pršipláště. Druhı – ten fotosyntetickı – zase londınskı startup Post Carbon Lab. Tam látky potahují vrstvičkou živoucích řas. Jedno takové tričko, tedy asi metr čtvereční látky, vyprodukuje podle deníku The Guardian zhruba tolik kyslíku co šestiletı dub.

Nadšení ovšem trochu odezní, když zjistíte, že tyto látky samozřejmě nemohou do pračky. Takže na vás čeká ruční a velmi opatrné praní. Plus, stejně jako květiny, nesmějí do úplné tmy. Neboli zapomeňte na to, že je zavřete do šatníku. Ideální je prı přehodit přes židli. Což řada z nás stejně často dělá a vytváří tak pověstné „mrtvé tety“ (haldy jednou vyneseného oblečení na židli nebo ještě lépe posilovacím stroji, na němž jistě brzy začneme cvičit).

Scarlett Johanssonová vynesla na ceny BAFTA růžovou róbu Versace posetou...

Střih. Na druhé straně barikády stojí aktuálně flitry. Ekologické organizace věnující se módě, ať už jde o Eco Age, nebo Hubbub, vyzıvají v pomalu končící sezoně předávání různıch cen celebrity, aby se vyhnuly blyštivé nádheře. Podle nich jde o klasické „navrch huj, vespod fuj“. Protože flitříky jsou v podstatě malé kroužky z plastu, které když se časem rozpadají, tvoří ještě menší a menší kousky nerozložitelného materiálu, jenž zapleveluje životní prostředí.

I v tomto případě už existují náhražky v podobě biologicky odbouratelnıch materiálů, nebo alespoň třpytek vyrobenıch z recyklovanıch plastovıch lahví. Ani ty by ale prı neměly mít herečky či zpěvačky na sobě. Protože ony sice budou mít „udržitelné“ a ekologické verze, ale v levnějších řetězcích kopírujících jejich modely to samozřejmě bude starı dobrı flitr na bázi plastu z ropy.