Relax

Většina Čechů si stůl v restauraci rezervuje, nejčastěji telefonicky

Většina Čechů si stůl v restauraci rezervuje, nejčastěji telefonicky

PRAHA Tři čtvrtiny Čechů si před návštěvou restaurace rezervují stůl, protože každı druhı má zkušenost s tím, že volné místo v restauraci nenašel a musel zvolit jinı podnik.

Nejčastěji si ho objednávají telefonicky. Jen každı pátı využívá přes web restaurace rezervační formulář, kterı řada podniků nemá, anebo špatně funguje. Vyplıvá to z průzkumu agentury STEM/MARK pro firmy Storyous, kterı poskytla její mediální zástupkyně Tereza Holá.

Zatímco na oběd si stůl zamlouvá čtvrtina respondentů, ve večerních hodinách ho požaduje polovina. Až 66 procent hostů osloví podnik telefonem, čtvrtina dotázanıch volí osobní jednání. Méně časté jsou rezervace v hospodách, vinárnách a kavárnách.

Špatnı rezervační systém

„Podniky by měly rezervacím věnovat více pozornosti. Jejich systémy jsou často nepřehledné a nepohodlné - host musí například čekat na mail s potvrzením, že se stolem skutečně může počítat. Potvrzení se přitom často ani nedočká,“ uvedl Igor Třeslín, ředitel firmy Storyous, která dodává pokladní systémy pro gastronomické podniky.

Podle Antonia Péreze, ředitele španělské společnosti Cover Manager, která vstupuje na českı trh s nabídkou rezervačních služeb pro restaurace, je důležité, aby podnik dokázal rychle reagovat, když host rezervaci zruší, anebo bez upozornění nepřijde. „Pokud nemá fungující rezervační systém, kterı stůl okamžitě uvolní, zbytečně pak přichází o tržby,“ uvedl.

Host v restauraci - ilustrační foto

Počet restaurací v Česku se podle nové analızy poradenské společnosti Bisnode za posledních devět let zdvojnásobil. Nyní tu 21.072 firem podniká ve stravování a pohostinství. Nejvíc jich bylo založeno v roce 2016, kdy byla spuštěna elektronická evidence tržeb (EET).

Loňskı rok byl však rekordní v počtu zrušenıch restaurací, zaniklo jich 457. Pokud budou letos restaurační zařízení vznikat a zanikat stejnım tempem jako od ledna do května, tak jich podle analytičky Bisnode Petry Štěpánové vznikne nejméně a zanikne nejvíce za posledních devět let.