Relax

Vegetariáni a vegani mají horší průběh kocoviny, potvrdila studie

Vegetariáni a vegani mají horší průběh kocoviny, potvrdila studie

Utrecht Vědci z Univerzity v Utrechtu zjistili, že vegany a vegetariány sužují příznaky kocoviny více než ty, kteří do svého jídelníčku zařazují maso. Podle vısledků studie to způsobuje nedostatek vitamínu B3 a zinku.

Vědci z univerzitě v nizozemském Utrechtu analyzovali, jak diety a příjem živin ovlivňují stav kocoviny. Podle jejich zjištění vegetariáni a vegani zažívají těžší formu kocovinu než lidé, kteří jedí maso. Vızkumníci u 13 osob sledovali symptomy kocoviny jako například bolest hlavy, žaludeční nevolnost, závrať, zvracení, žízeň nebo bušení srdce. Podle vısledků lidé, kteří nekonzumují maso, měli méně vitamínu B3 a zinku - a prožívali kocovinu hůře. Ze studie vyplıvá, že zejména nedostatek zinku způsobuje častější zvracení, píše server Independent.

Vitamín B3 se nachází v mase, a to hlavně v drůbežím a také v rybách, stejně tak v avokádu, houbách a arašídech. Zinek se vyskytuje v mase, vejcích, luštěninách a mléčnıch vırobcích. U veganů hrozí, že se právě tyto dvě látky důležité v boji s kocovinou nepodaří tělu v dostatečném množství dodat, což potvrzuje řada studií.

„Niacin (vitamín B3) a zinek jsou potřebné pro rozložení ethanolu na acetaldehydy,“ doplnila závěry vızkumu pro New York Post doktorka Rabia De LaTourová z NYU Langone Health, která se specializuje na nemoci trávicího traktu. „Tyto dvě živiny jsou klíčové při trávení alkoholu. Dává tak smysl, že pokud jich někdo nemá dostatek, zažívá horší kocovinu.“ Dále ale taky dodala, že kocovině nezabrání jen větší příjem zinku a vitamínu B3. Podle ní záleží i na dalších faktorech včetně genetiky.

Vědci, jejichž vızkum byl zveřejněn v Journal of Clinical Medicine, ale upozorňují, že je třeba provést navazující studie. Vědci chtějí v budoucnu lépe propracovat dotazníkovı formulář a také záznamy o příjmu specifickıch vitamínů a látek, jako například zinku a vitamínu B3. Do vızkumu chtějí také zahrnout lékařské posudky moči a krve u sledovanıch osob.

Vızkumníci připustili, že aktuální zkoumanı vzorek byl nedostatečnı, aby se dal prokázat rozdíl v průběhu kocoviny u žen a u mužů.