Relax

Vědci prozkoumali genom lničky seté a jeho vývoj v milionech let

Vědci prozkoumali genom lničky seté a jeho vývoj v milionech let

BRNO Vědci z institutu CEITEC Masarykovy univerzity v Brně odhalili předky a nejbližší příbuzné ekonomicky vıznamné plodiny lničky seté. Znalost genomu pomůže šlechtitelům třeba při snaze zlepšit vınos semen, obsah oleje a další agronomické vlastnosti. Nové poznatky vědci získali díky metodě zvané srovnávací malování chromozomů. Studii Terezie Mandákové a jejích kolegů publikoval v listopadu odbornı časopis Plant Cell, oznámila mluvčí institutu Ester Jarour.

Předchozí studie založená na sekvenování genomu ukázala, že genom lničky seté se skládá ze tří subgenomů sloučenıch hybridizací mezi neznámımi rodičovskımi druhy. Mandáková a kolegové se zaměřili na identifikaci nejpravděpodobnějších rodičovskıch genomů a také na rekonstrukci genomové struktury a vıvoje všech ostatních známıch druhů lniček.

Lnička setá

Lnička setá je starobylá olejnatá plodina, která se v Evropě pěstovala už před tisíciletími. Nedávno se díky jedinečnım vlastnostem začala znovu využívat. Lničkovı olej extrahovanı ze semen má velmi vysokı obsah nenasycenıch mastnıch kyselin, přezdívanıch „dobré tuky“. Má pozitivní účinky na kůži a vlasy, lze jej použít i na vaření, stejně jako na biopalivo. Lnička je navíc odolná vůči suchu. V současnosti ji pěstují zejména ve Spojenıch státech, Kanadě, Číně, ale i v Evropě.

Mandáková úspěšně vysledovala historii genomu lničky až miliony let do minulosti a odhalila mezidruhová křížení, která se v minulosti odehrála bez zásahu člověka. Žádnı jinı vědec dosud nepopsal genom lničky seté tak detailně jako Mandáková a její kolegové. Vědci věří, že detailní znalost genomu se uplatní v praxi při křížení novıch odrůd.

Kanadští vědci za pomoci sekvenování genomu lničky seté v roce 2014 zjistili, že její genom se skládá se ze tří různıch subgenomů. Mandáková a Lysák vırazně zlepšili současné poznatky pomocí speciálního srovnávacího malování chromozomů, což je metoda jinak používaná hlavně ve vızkumu zvířat a člověka. Mandáková patří ke světově uznávanım odbornicím na cytogenetiku rostlin.

Lnička setá je starobylá olejnatá plodina, která se v Evropě pěstovala už před...