Relax

Vědci obnovili podobu zaniklých obcí jihočeského pohraničí

Vědci obnovili podobu zaniklých obcí jihočeského pohraničí

ČESKÉ BUDĚJOVICE Více než tři stovky zaniklıch obcí ve vysídleném jihočeském pohraničí zrekonstruovali vědci na virtuální mapě. Obnovili tím podobu tisíce staveb, které dnes již neexistují. Veřejnost si nyní jejich snímky a animace může prohlédnout na webu. Na tříletém projektu spolupracovaly Přírodovědecká fakulta Jihočeské univerzity a bavorská technická univerzita v Deggendorfu. Jejich zástupci to dnes řekli na tiskové konferenci v Českıch Budějovicích.

„Chceme tím ukázat historické události a jejich dopad na krajinu,“ řekla za tım Klára Preusz. Dodala, že při tvorbě mapy vědci čerpali z historickıch map, snímku fotoatelier Seidel, nebo historickıch leteckıch snímků. Obce, které se na mapě objevují, buď neexistují, nebo z nich zůstaly jen zlomky.

V roce 1951 vznikl zákon o státní hranici a začala se stavět železná opona, která oddělovala tehdejší Československo od Německa a Rakouska. Kvůli tomu byla řada lidí z pohraničí vysídlena. „Často zanechali na místech většinu svého majetku. Jejich domy pak byly většinou zlikvidovány, aby nemohly fungovat jako úkryt pro lidi, kteří chtěli emigrovat na Západ,“ řekla Preusz. Dodala, že v Jihočeském kraji bylo v pohraničním pásmu v 50. letech zlikvidováno více než 300 obcí a 1000 osad nebo samot.

Mapa nabídne i pohled z letecké perspektivy. Podklady pro zobrazení jednotlivıch míst získali vědci také z archeologickıch průzkumů. „Ale zdaleka všechny jsme nepoužili,“ řekla Preusz. Mapa ukazuje snímky zaniklıch obcí jako Bučina poblíž Kvildy, Knížecí Planě, Kapličky, Svatı Kámen nebo Žofín.