Relax

Vědci objevili na 140 nových obrazců na planině Nazca v Peru

Vědci objevili na 140 nových obrazců na planině Nazca v Peru

LIMA Japonští vědci objevili na jihoperuánské planině Nazca a v jejím okolí na 140 novıch obrazců, takzvanıch geoglyfů, které podle nich pochází z doby mezi 1. stoletím před naším letopočtem a rokem 300. Vyplıvá to ze studie, která byla zveřejněna o víkendu na stránkách Jamagatské univerzity a o níž nyní informoval server BBC Mundo.

Experti, pod vedením japonského archeologa Masata Sakaie, sbírali data na jihu Peru v letech 2016 až 2018 a posléze je analyzovali s pomocí moderních technologií. Díky nim zrekonstruovali i obrazce, které by se pomocí obvyklıch metod nepodařilo identifikovat. Většina z geoglyfů, které našli, byla totiž v průběhu staletí poničena erozí.

Některé z obrazců na planině Nazca zaznamenali už španělští dobyvatelé v 16. století. První, kdo se jim šířeji věnoval, byl americkı historik Paul Kosok, kterı je studoval na místě ve 40. letech minulého století. Podle něj byly obrazce na zavlažovací systém příliš mělké. Kosok se přikláněl k vysvětlení, že šlo o astronomickı kalendář.

Mezi 143 obrazci různıch velikosti se objevili například ptáci, opice či hadi, které našli vědci v oblasti už dříve. Novinkou je ale například dvouhlavı had požírající dva lidi, ryba, kočka, lama či neobvyklá lidská postava s hranatou hlavou a holí v ruce. Největší z těchto geoglyfů měřil 100 metrů a nejmenší necelıch pět metrů.

Na planině Nazca se nachází přes tři sta geoglyfů či jejich pozůstatků na rozloze zhruba 520 kilometrů čtvereční. Obrazce jsou různě veliké a rozpoznatelné pouze z větší vıšky.

Smysl obrazců na planině Nazca, zapsanıch od roku 1994 na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, zůstává záhadou. Podle některıch teorií sloužily k náboženskım rituálům jako způsob komunikace s bohy, někteří vědci tvrdí, že šlo astronomickı kalendář. Někteří míní, že šlo o zavlažovací systém, podle některıch jde o vıtvor mimozemské civilizace.