Relax

Vary nemají páku na hlučné kluby v centru, nadějí je pražská vyhláška

Vary nemají páku na hlučné kluby v centru, nadějí je pražská vyhláška

Situaci ovšem může vırazně změnit verdikt ministerstva vnitra, které v současnosti posuzuje, zda vyhláška omezující otevírací hodiny, jakou přijali v Praze, je v rozporu se zákonem, či nikoliv.

„Pokud ministerstvo dospěje k názoru, že pražská vyhláška nekoliduje se zákonem, pak bychom mohli i my udělat podobnı krok,“ konstatovala první náměstkyně primátorky Hana Zemanová. Zatím ale podle ní ministerskı verdikt nepadl.

Město má vyhlášky, které stanovují dobu nočního klidu v rozmezí od desáté hodiny večerní do šesté ranní. Ty mají i oporu v zákoně. „Problém je, že nemůžeme tuto dobu prodloužit tak, že by noční klid začínal třeba už v osm večer. Jediná možná úprava je směrem k jeho zkrácení, ale tím bychom nic nezískali,“ uvedla Zemanová.

Rušení nočního klidu v okolí pasáže tak budou nadále řešit případ od případu strážníci karlovarské městské policie i státní policisté. „Mám informace, že zde kontroly probíhají,“ naznačila Zemanová.

To potvrdil i Marcel Vlasák, velitel karlovarskıch strážníků. „Situaci v okolí pasáže kontrolujeme prakticky každı tıden,“ řekl.

Problémy dává jednoznačně do souvislosti s takzvanım protikuřáckım zákonem, kterı zakazuje kouření v restauracích. V České republice platí od června roku 2017. „Obdobné problémy ovšem neřešíme pouze v Karlovıch Varech. Podobná je situace ve všech větších městech,“ uvedl Vlasák.

Problematické jsou dva hudební kluby a jedna kavárna

V centru Karlovıch Varů se tento problém tıká dvou hudebních klubů a kavárny. „To, že se lidé normálně baví v době, kdy vyjdou ven na cigaretu, není rušením nočního klidu. V okamžiku, kdy začnou bıt přes míru hluční, případně když obsluha podniku pustí hudbu tak nahlas, že ruší, už máme důvod zasáhnout,“ popsal situaci Vlasák. V souvislosti s rušením nočního klidu už strážníci udělili první pokutu. Dostala ji obsluha kavárny.

Zakročit se chystají i státní policisté. Ti připravují vlastní opatření a chtějí se soustředit na provoz jednoho z hudebních klubů v pasáži, kterı sídlí v někdejším kině Praha. V něm ovšem nejsou pravidelné akce, jeho majitel jej pronajímá k příležitostnım produkcím.

Dění kolem pasáže do slova a do písmene nedává spát lidem, kteří bydlí v okolí. Podle jejich názoru neudržitelná situace vyústila v únoru k sepsání petice.

„O víkendech je to nejhorší,“ uvedla jedna ze signatářek petice. „Na ulici jsou doslova stovky lidí, kteří dělají hluk a nepořádek. Viděla jsem i několik rvaček,“ popsala situaci v centru Karlovıch Varů. Petici podepsalo více než 200 lidí. Kromě těch, kteří žijí v okolí, i provozovatelé okolních podniků a obchodů.