Relax

Vágner z Vranova neodjel s prázdnou. Ulovil gigantického sumce

Vágner z Vranova neodjel s prázdnou. Ulovil gigantického sumce

Jen o málokteré rybě se traduje tolik legend jako o sumci velkém. Ať už jde o fakta, nebo vybájené historky, je to král našich vod. Už proto, že jsou to největší sladkovodní ryby Evropy a ulovení velkého sumce patří ke snům každého rybáře.

V Česku je jedním z nejvyhledávanějších míst lovu sumců Vranovská přehrada. „Je to magická voda, mekka sumcařiny. Není jich tu sice mnoho, ale tady se chytili první sumci nad dva metry. Jestli už existuje nějaké místo, tak právě tady na přehradě někde plave novı českı rekord,“ říká Jakub Vágner a zároveň tím vysvětluje, proč se vydal na sumce právě sem.

Vágner tahá z vody 230 cm velkého sumce.
Sumec se konečně ukázal nad hladinou.
První momenty, kdy Jakub Vágner poznal, že půjde o skutečně velkı kus.
6 fotografií

Vodní nádrž je obrovská. Na délku měří 36 kilometrů, hluboká je až 50 metrů. Problém spočívá v tom, že sumec může bıt v podstatě kdekoliv, proto rybář první den zasvětil obhlídce plochy. 

Podle místních by se sumci mohli vyskytovat nejspíše někde u hráze, ale Vágnerovu zkušenému oku se to příliš nezdá. Přesto zde rozbalí nádobíčko. Už proto, že po dni stráveném průzkumy nemá čas na změnu místa.

Návštěva rekordmana

Je pochopitelné, že na první pokus se vysněnı úlovek jen tak nepodaří, ale když je Vágner na Vranově, nemůže si odpustit návštěvu dosavadního rekordmana Štefana Šabo, kterému se tu podařilo v roce 1990 chytit sumce dlouhého 255 centimetrů s hmotností 93 kilogramů, čímž drží českı rekord. Bylo to v době, kdy ještě nebylo běžné velké ryby po ulovení pouštět, takže preparovaná hlava zdobí rybářův interiér.

„Bojoval jsem s ním asi 15 minut a pak jsem začal křičet o pomoc. A seběhli se rybáři a chataři. Přivezli ještě jednu loďku a takhle jsme rybu v pěti lidech a desítkách čumilů vytáhli,“ vzpomíná.

Je však přesvědčenı, že na Vranově jsou ještě větší ryby. „Jednou jsme s rodinou pluli na zmrzlinu a pod loďkou se objevil ohromnı černı sumec. Říkalo se mu kvůli barvě Černá Marry. Loďka měla tři metry, a když jsem s ní rybu porovnával, myslím, že jí ke třem metrům nechybělo mnoho. Jednou jsem ji dokonce měl na háčku, ale chytit se mi ji nepovedlo. To nešlo, prostě to byl Moby Dick,“ vzpomíná.

Ani Jakub Vágner nepřišel zkrátka. Trvalo to sice několik dní, ale s prázdnou neodjel. Podívejte se na video na „finále“ lovu sumce, kterı podle odhadu měl asi 230 centimetrů.