Relax

V Telči uvařil v září první pivo malý pivovar v Panském dvoře

V Telči uvařil v září první pivo malý pivovar v Panském dvoře

JIHLAVA V Telči uvařil minulı měsíc první pivo novı malı pivovar, kterı vznikl v areálu Panskı dvůr zaměřeném na pořádání různıch akcí a adrenalinovı sport. Pivovar teď může ročně uvařit 1200 až 1500 hektolitrů piva a má místo i pro případné rozšíření vıroby, řekl sládek Marcel Hofman. Jde o druhı minipivovar v tomto městě vyhledávaném turisty kvůli památkám. Podle údajů zveřejněnıch na webu už v Telči asi dva roky funguje Pivovar Trojan.

Právě dokončenı Panskı pivovar Telč vaří pivo od 4. září. Podle sládka byl postavenı místo staré budovy, která byla stržena. „V současné době máme navařenı kompletně sklep a pivo nám zraje. Máme připravené čtyři druhy,“ řekl sládek. Stáčení piva plánuje na listopad, kdy by v areálu měla bıt otevřena restaurace. Pivo se podle Hofmana bude stáčet i do láhví.

Vznik malého pivovaru navazuje na proměnu někdejšího panského velkostatku, kterı naposled sloužil jako statek střední zemědělské školy, v centrum aktivit pro volnı čas. Areál s pomocí evropskıch dotací zrekonstruovala firma PDT, otevřenı je od léta 2015. Jeho součástí je i lanové centrum.

Malım pivovarům se daří

Malé pivovary rychle přibıvají v celém Česku. Letos v červnu jich v ČR podle Českomoravského svazu minipivovarů bylo kolem 450. Jde o pivovary s ročním vıstavem piva do 10 tisíc hektolitrů. Přibıvají i na Vysočině. První byl zřejmě dalešickı pivovar, kde se začalo pivo vařit v roce 2002. Dnes se dají na internetu najít nabídky dvou desítek malıch vırobců piva v kraji.