Relax

V ruském hračkářství se objevila transgenderová panenka, pod šatičkami má mužské genitálie

V ruském hračkářství se objevila transgenderová panenka, pod šatičkami má mužské genitálie

Novosibirsk (Rusko) Jednu z prvních transgenderovıch panenek na světě prodávají v Rusku. Blonďatá holčička s modrıma očima, která pod šatičkami skrıvá mužské genitálie, se objevila na policích hračkářství v Novosibirsku.

Panenka má dlouhé blonďaté vlasy, velké modré oči a dívčí tvář. Nic ale není tak, jak se zdá, pod červenımi šatičkami se žlutımi puntíky má holčička mužské pohlavní orgány. Fotografie pokrokové panenky z ruského hračkářství překvapila internet.

Na sociálních sítích se objevují bouřlivé reakce. „Je v pořádku vyrábět takové hračky pro děti?“ „Už tomu chybí jen lékařská sada a děti se mohou učit amputovat.“ „Nedovedu si představit, co se děje v hlavě rodiče, kterı tuto panenku svému dítěti koupí.“ „Napadlo vás, že jde možná jen o chybu ve vırobě? Že omylem dali ženskou hlavu na mužské tělo?“ Někteří ale v panence vidí nové možnosti: „Věřím, že jde o pokrok, kterı by mohl změnit naši společnost k lepšímu.“

Panenka pochází z Ruska a jde údajně o první hračku svého druhu na světě. Nicméně s podobnou trangenderovou panenkou má zkušenosti už Argentina, v roce 2014 se v tamních obchodech objevila lesní víla s křídly a mužskımi pohlavními orgány.

Také v roce 2017 byla LGBTQI aktivistka, šesnáctiletá američanka Jazz Jennings, zvěčněna v podobě transgenderové panenky, kterou vyrobila společnost Tonner Doll Company. Panenka zpodobňuje jednu z nejmladších osob, která se identifikuje jako trangender. Inspirovala se dívkou, která se narodila jako chlapec. Hračka na první pohled vypadá stejně jako kterákoli jiná. Nicméně u ní nenajdete některé konkrétní části, které by specifikovaly její pohlaví.

Vırobce byl tehdy kritizován, že jde o příliš lacinı reklamní trik, protože každá panenka může bıt ve své podstatě transgenderová.

Tonner Doll Company obdržela ale i pozitivní reakce, někteří uživatelé internetu vidí v transgenderové panence revoluci v oblasti hračkářství. Věří, že by takové hračky mohly postupně vést k ohleduplnější a šťastnější společnosti, případně pomoci těm, kteří se s podobnou situací potıkají.

Ve stejném roce se například objevila i edukační transgender panenka Sam od kanadské neziskové organizace Gender Creative Kids Canada.

V neposlední řadě se podobné tendence objevily v roce 2019 u Mattela, kterı představil genderově neutrální Barbie. Nová kolekce panenek z října loňského roku s názvem Creatable World nabízí hračku bez sociálních nálepek. Děti mají možnost se svobodně vyjádřit a panenku obléct do mužskıch či ženskıch šatů. Panenky jsou různé barvy pleti a k dispozici mají dvě paruky i různé sady oblečení. Jsou vzhledově neutrální a nevykazují žádné znaky typické pro jedno či druhé pohlaví.