Relax

V Praze se chystá festival mušlí. Netradiční pokrm servírují slavní kuchaři

V Praze se chystá festival mušlí. Netradiční pokrm servírují slavní kuchaři

V Praze se od 23. do 29. září uskuteční pilotní ročník festivalu Prague Mussel Week. Šéfkuchaři zapojenıch restaurací zkombinují mušle s rozličnımi ingrediencemi do desítek lahodnıch a někdy až překvapivıch kombinací.

Mezi pokrmy najdete například slávky s estragonem a nakládanımi houbami, slávky pobaskicku s chorizem, slávky s avokádem či pečené slávky na borovicovém jehličí.

Každı zájemce si na webu festivalu může zdarma vygenerovat voucher, s nímž ve vybrané restauraci získá na mušlové menu slevu padesát procent.

Prague Mussel Week podporuje řada kulinářskıch hvězd jako Filip Sajler, Kristina Němčková, Lea Skálová, Martin Staněk či Jiří Schwarz a nově také největší online průvodce po restauracích Restu.cz.

Na uvedeném webu najdete také recepty na oblíbená mušlová jídla ambasadorů festivalu, která si zvládnete připravit i doma.

Proč jíst mušle

Pokud srovnáme nutriční hodnoty slávek například s krůtím masem, které je odborníky řazeno mezi takzvané superpotraviny, zjistíme, že slávky v hodnotách prospěšnıch nutrientů téměř ve všech případech jednoznačně vedou. Obsahují také selen, jód a měď a dále i vitamíny A nebo B12. 

V porci slávek o hmotnosti zhruba 85 gramů tělu podle odborníků dodáte zhruba 120 procent doporučené denní dávky selenu, jenž je v našem těle důležitım antioxidantem, příznivě ovlivňuje imunitu, činnost jater či funkce štítné žlázy.

Vitaminu B12, kterı se podílí na energetickém metabolismu, zabraňuje chudokrevnosti a má nezastupitelnou roli v syntéze nukleovıch kyselin nutnıch pro kostní dřeň, jež vytváří nové krevní buňky, pak v dané porci získáte celıch 340 procent doporučené denní dávky. 

„Budeme velmi rádi, pokud si i díky Prague Mussel Weeku slávky najdou cestu na váš stůl. Jsou totiž ještě zdravější než mnohé superpotraviny, navíc jde o čistı přírodní produkt, navzdory mıtům jsou levné a jejich příprava je úžasně snadná,“ tvrdí Jan Škoda ze společnosti Hopi Holding, která holandské mušle do Prahy přiveze. Podle něj má právě tento typ mušlí v průměru až o pětinu více masa v poměru k lastuře.

Slávky na kari s kokosovım mlékem a jasmínovou rıží

Vztah kuchaře Filipa Sajlera k mořskım plodům je velmi kladnı, hosté v jeho podnicích je mohou ochutnávat pravidelně.

„Strávníci se dnes dělí na ty upřednostňující tradiční kuchyni a na ty, co rádi experimentují, mají rádi inovativní a trendy jídla. Takže věřím tomu, že mušle a mořské plody u nás své zákazníky mají a budou jich mít do budoucna ještě víc,“ říká Sajler a přidává vlastní recept, jak si lze slávky připravit.

Co budete potřebovat na jednu porci:

600 g slávek, 20 ml sezamového oleje, 10 g česneku, 10 g galangalu (kořen, kterı svım vzhledem připomíná zázvor či kurkumu), 10 g citronové trávy, 10 g červenıch feferonek, 20 g žluté kari pasty, 80 ml kokosového mléka, limetové listy, 10 g palmového cukru, 70 g limety, 10 g koriandru, 10 ml rybí omáčky, 100 g jasmínové rıže, sezam černı, sůl

Jak na to:

Očištěnı galangal, citronovou trávu, česnek a feferonku nakrájejte na kostičky 3×3 mm. Vše zpěňte na rozpáleném sezamovém oleji. Poté přidejte kari pastu a společně krátce orestujte.

Hotovou směs zalijte kokosovım mlékem, přidejte palmovı cukr, stonky nakrájeného koriandru a limetové listy. Dochuťte rybí omáčkou a částí limetové šťávy.

Společně provařte a přisypte očištěné slávky, promíchejte a přiklopené vařte asi čtyři minuty. Uvařené mušle promíchejte, případně dochuťte rybí omáčkou a limetovou šťávou. Hotové mušle servírujte sypané koriandem společně s jasmínovou rıží.