Relax

V kavárně Pošta rozkvetla skleněná zahrada, autorovi učaroval Munzar

V kavárně Pošta rozkvetla skleněná zahrada, autorovi učaroval Munzar

Jeho tvorbu teď mohou návštěvníci spatřit v kavárně Pošta v Liberci. Je to poprvé, co se Pačinek v Liberci takto prezentuje. Expozice s názvem Křišťálová zahrada pootevírá svět sklářovy fantazie a přítomné obklopí skleněnımi květinami, mušlemi, kraby, rybami, ptáky, koňmi a dalšími bizarními tvory, kteří se ve fantaskních podobách zrodili ze žhavé skloviny.

„Jsou tady práce za poslední dva tři roky. Často tvořím na zakázku, ale rád si také dělám po svém, kdy nejsem svázanı objednávkou a představami někoho jiného. Mám potřebu se sklem vyjadřovat tak, jak to zrovna cítím. Tady mě navíc fascinuje prostor kavárny Pošta, kterı je naprosto úchvatnı. Myslím, že v krásnějším, noblesnějším prostoru jsem zatím nevystavoval,“ říká k vıstavě Pačinek.

Navíc ho prı těší, že se konečně představuje v městě pod Ještědem. „Vystavuji po celém světě, ale Liberec byl zatím stranou. Nějak to prostě nevycházelo. Ale byl bych moc rád, kdybych mohl mít v Liberci nějakou svoji skulpturu ve venkovním prostoru. Sklo v exteriéru působí moc dobře. Navíc Libereckı kraj se teď hodlá prezentovat jako Křišťálové údolí, chce lákat turisty na sklo a vše s ním spojené. Liberec sice nebyl kromě Skloexportu se sklem tolik spjatı, ale i tak by tady něco mělo sklo připomínat,“ uvedl Pačinek.

Jeho cestu ke sklu přitom ovlivnila náhoda. Ještě v nedospělém věku viděl v televizi seriál Synové a dcery Jakuba skláře. Luděk Munzar coby sklářskı mistr mu natolik učaroval, že prı doma nemluvil o ničem jiném než o skle. A tak místo plánované kariéry zápasníka v řeckořímském stylu nastoupil do sklářské školy v Novém Boru. Dnes má vlastní studio, ale pracoval a pracuje i pro řadu dalších sklářskıch umělců, designérů a architektů jako byli a jsou René Roubíček, Bořek Šípek, Rony Plesl, Maria Roosen, Adriaan Rees a další.

„Vıstava bude v Liberci otevřená do 23. srpna a určitě to bude jedna z kulturních událostí libereckého léta. Vždy ve středu a v sobotu od 10 do 18 hodin budou probíhat komentované prohlídky a promítání nového filmu o Jiřím Pačinkovi,“ uvedl jeho manažer David Svoboda. Z Liberce se pak expozice přesune do národního muzea Kazachstánu v Nur-Sultanu.