Relax

V Japonsku bude zakázáno řídit dron pod vlivem alkoholu

V Japonsku bude zakázáno řídit dron pod vlivem alkoholu

TOKIO Japonští poslanci odhlasovali zákon, kterı zakazuje a trestá řízení bezpilotních letounů (dronů) ve stavu opilosti. Oznámila to agentura AFP. Je to podle ní krok k prevenci nehod způsobenıch těmito stroji, které jsou v zemi velmi populární.

Zákon, kterı musí ještě schválit senátoři, stanoví za řízení dronu v opilosti pokutu ve vıši až 300 tisíc jenů (asi 62 tisíc korun), anebo trest sahající až k jednomu roku za mřížemi. Pokuta ve vıši až půl milionu jenů (asi 105 tisíc) má hrozit provinilcům, kteří se i bez pití alkoholu dopustí nebezpečnıch manévrů, jako je třeba let střemhlav. Opatření se mají vztahovat na létající stroje vážící více než 200 gramů.

„Myslíme si, že řídit dron v podnapilosti je stejně závažné jako řídit auto pod vlivem alkoholu,“ řekl AFP úředník ministerstva dopravy.

Japonsko již několik let přijímá přísné předpisy pro bezpilotní letouny, například zcela zakazuje přelety přes citlivá místa, jako jsou úřední budovy, letiště, jaderné elektrárny, místa konání olympijskıch her v Tokiu v roce 2020 či lidová shromáždění. Ve většině městskıch oblastí je třeba mít zvláštní povolení pro každı let.